Aktualności

Koncert inauguracyjny tegoroczny Bydgoski Festiwal Muzyczny, fot. Tymon Markowski
Koncert inauguracyjny tegoroczny Bydgoski Festiwal Muzyczny, fot. Tymon Markowski

Filharmonia Pomorska: muzyczne centrum regionu

W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w najbliższą niedzielę (6 listopada) rozpoczyna się jeden z najważniejszych konkursów muzycznych w kraju – X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. Sama filharmonia jest obecnie zaliczana do czołowych instytucji kulturalnych w Polsce.

 

Filharmonia Pomorska, współprowadzona przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, to symbol kultury muzycznej Bydgoszczy i regionu. Liczne koncerty na najwyższym poziomie artystycznym, cenione festiwale muzyczne, a także działalność edukacyjna, będąca wzorem dla innych instytucji to wyznaczniki, dzięki którym Filharmonia Pomorska jest marką uznaną w całej Europie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Początki Filharmonii Pomorskiej sięgają dwudziestolecia międzywojennego i działającego w regionie Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Tuż po II wojnie światowej w 1946 roku powstała Pomorska Orkiestra Symfoniczna, obecnie funkcjonująca jako Orkiestra Symfoniczna FP, będąca obok powstałej w 1962 roku Capelli Bydgostiensis, jednym z dwóch zespołów estradowych filharmonii.

 

Niezwykle istotną datą w ponad półwiecznej historii Filharmonii Pomorskiej jest 16 listopada 1958, kiedy to odbył się pierwszy koncert w nowo wzniesionej siedzibie. Gmach, wybudowany staraniem pierwszego dyrektora Andrzeja Szwalbego, posiada salę koncertową na 880 miejsc z słynną w świecie akustyką, salę kameralną na 170 i foyer koncertowe na 170 miejsc. Na przestrzennej estradzie sali koncertowej, mieszczącej wielką orkiestrę i chór, znajdują się 47-głosowe mechaniczne organy.

 

Działalność artystyczna Filharmonii Pomorskiej to koncerty symfoniczne, kameralne oraz liczne recitale najwybitniejszych wirtuozów z całego świata. Zespoły filharmonii prezentowały między innymi światowe prawykonania dzieł takich kompozytorów, jak: Górecki, Kilar, Schaeffer, Twardowski czy Penderecki. Filharmonicy odbywają również liczne tournée zagraniczne, ostatnio w listopadzie 2015 zaprezentowali Stabat Mater Szymanowskiego w Filharmonii Berlińskiej.

 

Zespoły artystyczne FP mają na swym koncie liczne nagrania płytowe. Do ostatnich należą: Symfonia h-moll „Polonia” Paderewskiego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka (2013 r.) oraz Capelli Bydgostiensis z utworami Grażyny Bacewicz pod batutą Mariusza Smolija, która została nagrodzona Fryderykiem (2015 r.).

 

Od 1958 roku prowadzona jest również szeroka działalność edukacyjna wśród dzieci i młodzieży. W ciągu każdego roku organizowanych jest około 1100 audycji i koncertów umuzykalniających dla ponad 150000 słuchaczy.  Koncerty odbywają się w ramach cykli „Od brzuszka do uszka maluszka” dla małych dzieci, niemowląt i kobiet w ciąży oraz „Akademia Wiolimisia” dla dzieci w wieku 3-6 lat. W tym roku po raz pierwszy odbył się festiwal „Zakręcone dni muzyki”, adresowany do najmłodszych słuchaczy. Więcej o edukacji muzycznej w filharmonii tutaj.

 

Niezwykle ważną rolę w działalności artystycznej Filharmonii Pomorskiej zajmują dwa festiwale: organizowane od 1963 Bydgoskie Festiwale Muzyczne oraz – odbywające się od 1966 w cyklu trzyletnim – Międzynarodowe Festiwale Musica Antiqua Europae Orientalis, połączone z kongresami muzykologicznym i slawistycznym.

 

Obecnie w filharmonii rokrocznie odbywa się około 1400 wydarzeń, w których uczestniczy prawie 200 tysięcy odbiorców. W instytucji zatrudnionych jest 129 osób, a w samym budynku znajduje się 60 pomieszczeń. Imponująco wyglądają także zbiory sztuki filharmonii. W kolekcji znajduje się 149 obrazów, 56 rysunków, 77 rzeźb, zgromadzonych w ramach galerii portretu kompozytorskiego oraz unikalna w skali kraju kolekcja 30 gobelinów. Na wszystkim czuwa jeden kot o imieniu Ula, ulubienica pracowników filharmonii.

 

Obecna pozycja Filharmonii Pomorskiej na kulturowej mapie kraju nie byłaby możliwa bez jej wieloletniego dyrektora Andrzeja Szwalbego. Dzięki jego staraniom został wybudowany budynek filharmonii, był założycielem Capelli Bydgostiensis, jednego z czołowych  zespołów wykonujących muzykę dawną w kraju, zainaugurował oba festiwale, był inicjatorem wielu innych przedsięwzięć z dziedziny muzyki i kultury, między innymi zgromadził kolekcję zabytkowych fortepianów i klawesynów.

 

Szczegółowe informacje na www.filharmonia.bydgoszcz.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 października 2016 r.

 

Koncerty w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiKoncerty w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiKoncerty w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiKoncerty w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiKoncerty w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiKoncerty w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiKoncerty w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski