Aktualności

Fot. Roman Bosiacki dla UMWKP
Fot. Roman Bosiacki dla UMWKP

Filharmonia nasza wspaniała

Trwają zaawansowane prace przygotowujące szacowane na blisko 170 milionów złotych rozbudowę i remont gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Z myślą o inwestycji zmieniono już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, obecnie przygotowywany jest ostateczny program funkcjonalno-użytkowy, a w połowie roku planowane jest rozpisanie konkursu na koncepcję architektoniczną. 11 stycznia w FP, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, kierownictwa placówki i mediów, odbyło się spotkanie na ten temat.

– Ta inwestycja to konieczność choćby dlatego, że ze względu na szczupłość miejsca pewnych przedsięwzięć artystycznych nie da się tu obecnie realizować. Musimy poprawić warunki pracy zespołu, zapewnić możliwość rejestrowania koncertów; FP musi mieć solidne i nowoczesne zaplecze estrady, odizolowane od siebie akustycznie sale koncertowe i sale prób, parking z prawdziwego zdarzenia – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Nowoczesność i tradycja

Wstępne założenia rozbudowy są znane – tuż za istniejącym, powstałym w latach pięćdziesiątych budynkiem zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów, co na pewno ucieszy tych wszystkich, którym zdarza się szukać miejsca do zaparkowania w tym rejonie tuż przed ważnym koncertem. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Pod uwagę brane jest też otwarcie tu ogólnodostępnej restauracji.

Główna sala koncertowa, doceniana w kraju i za granicą ze względu na znakomitą akustykę, zostanie starannie, z zachowaniem najwyższych standardów, wyremontowana. Jednym z podstawowych założeń programu, któremu podporządkowane są wszystkie pozostałe posunięcia, jest bowiem zachowanie jej unikatowych walorów akustycznych. Tu pojawią się profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz bardzo potrzebna klimatyzacja estrady i widowni.

Od Steinwaya do … windy

A już teraz nasza filharmonia kupuje instrumenty muzyczne oraz sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy i rejestracyjny, a także komputery i oprogramowanie za ponad 15 milionów złotych. Pierwszymi zakupami, które znalazły się już w gmachu przy ul. Szwalbego, są m.in. dwa fortepiany koncertowe prestiżowej marki Steinway, dwie harfy, cztery inne fortepiany, pianina, wiolonczele, fagoty i kontrafagot. Trwa przetarg na dostawę kolejnych, m.in. trąbek, puzonów, instrumentów perkusyjnych i klawesynu.

Melomani doczekali się też w filharmonii windy.

Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, budżetu województwa oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Filharmonia Pomorska w liczbach

 • sala koncertowa na 880 miejsc
 • znakomita, słynna w świecie akustyka
 • sala kameralna na 170 miejsc
 • foyer koncertowe na 170 miejsc
 • 47-głosowe mechaniczne organy
 • 1400 wydarzeń artystycznych w sezonie
 • 190 tys. odbiorców
 • 129 pracowników
 • 60 pomieszczeń
 • kolekcja 149 obrazów
 • kolekcja 30 gobelinów
 • kolekcja 77 rzeźb
 • kolekcja 56 rysunków

Czwarty krąg opery, środowiskowa aktywność Biblioteki Bełzy i Centrum Kultury

Do rozbudowy – czwarty krąg za 80 milionów złotych – przygotowuje się też Opera Nova, która zakończyła właśnie wart 14 milionów projekt inwestycyjny obejmujący m. in. położenie nowej podłogi sceny głównej i montaż sceny obrotowej, a także zakupy instrumentów muzycznych, w tym dwóch najwyższej klasy fortepianów koncertowych. Więcej

Wśród marszałkowskich instytucji kultury są także działające w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr. Witolda Bełzy. Centrum Kultury organizuje szereg kursów, warsztatów i prelekcji oraz przeglądów i wydarzeń artystycznych. W wykładach i zajęciach w ramach działających pod skrzydłami placówki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Akademii Sztuk Wszelakich oraz Małego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczy 650 osób, kolejne 280 działa w klubach i kołach zainteresowań. (Więcej) Bydgoska biblioteka od 115 lat gromadzi i udostępnia opracowania z różnych dziedzin wiedzy, edukuje, organizuje imprezy czytelnicze i spotkania z autorami. Poza książnicą główną, na terenie miasta działa jej 26 filii. W zbiorach znajduje się 930 tysięcy książek i czasopism oraz blisko 70 tysięcy starodruków i wydawnictw specjalnych. (Więcej)

W spotkaniu na temat inwestycji w Filharmonii Pomorskiej uczestniczyli także wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Krupa i radny województwa Konstanty Dombrowicz.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

11 stycznia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia 2019 r.

Wśród ostatnich inwestycji FP są m. in. zakupy instrumentów, fot. FPWśród ostatnich inwestycji FP są m. in. zakupy instrumentów, fot. FPKoncert sylwestrowy FP, fot. FPCapella Bydgostiensis, specjalizujący się w muzyce dawnej zespół kameralny FPFot. Roman Bosiacki dla UMWKPSpotkanie w sprawie inwestycji w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSpotkanie w sprawie inwestycji w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSpotkanie w sprawie inwestycji w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSpotkanie w sprawie inwestycji w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSpotkanie w sprawie inwestycji w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSpotkanie w sprawie inwestycji w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSpotkanie w sprawie inwestycji w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSpotkanie w sprawie inwestycji w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSpotkanie w sprawie inwestycji w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP