Aktualności

IV edycja festiwalu, fot. Andrzej Goiński
IV edycja festiwalu, fot. Andrzej Goiński

Festiwal Dwóch Cesarzy

Utwory Paganiniego, Piazzoli, Bartoka oraz „Ballady” Adamy Mickiewicza, prezentowane przez aktorkę Joannę Szczepkowską zabrzmią podczas czwartkowej (20 sierpnia, początek o godzinie 19.30) inauguracji IX Międzynarodowego Festiwalu Dwóch Cesarzy w Aleksandrowie Kujawskim. W ramach koncertu w kościele Przemienienia Pańskiego wystąpią także gitarzysta Alessio Nebiolo i skrzypek Mariusz Monczak. Wydarzenie wspiera Urząd Marszałkowski.

 

Drugiego dnia festiwalu w piątkowy wieczór (21 sierpnia, godzina 19.30) w auli Kolegium Kujawskiego Księży Salezjanów zespół Danza Del Fuego zaprezentuje muzykę i taniec flamenco. W sobotę (22 sierpnia, godzina 19.30) w tym samym miejscu odbędzie się koncert „Z ziemi włoskiej do polskiej”. Przeboje Jana Kiepury oraz utwory i piosenki polskie, wiedeńskie i warszawskie zaprezentuje tenor Dariusz Pietrzykowski wraz z instrumentalistami Mariuszem Monczakiem i Szymonem Musiołem. Zakończenie imprezy to niedzielny (23 sierpnia, godzina 19.30) koncert muzyki dworu Jagiellonów, który odbędzie się  w kościele NPM Wspomożenia Wiernych. Utwory muzyki dawnej wykona zespół Floripari. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp wolny!

 

 

– Ta wielce interesująca impreza wrosła w kulturalny krajobraz województwa kujawsko-pomorskiego, ma też swoich wiernych fanów daleko poza jego granicami. Miastu udało się stworzyć i wypromować wydarzenie artystyczne, które stało się jego wizytówką i jedną z kulturalnych wizytówek regionu – napisał marszałek Piotr Całbecki w liście skierowanym do uczestników imprezy.

 

Nazwa wydarzenia nawiązuje do jednego z najbardziej znanych epizodów z dziejów miasta. W luksusowej części aleksandrowskiego dworca kolejowego, w tzw. pokojach carskich, odbyło się we wrześniu 1879 roku spotkanie dwóch spokrewnionych ze sobą władców – cara Rosji Aleksandra II i cesarza Niemiec Wilhelma I.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 sierpnia 2015 r.