Aktualności

Jednym z miejsc festiwalu jest zabytkowy dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj Kuras
Jednym z miejsc festiwalu jest zabytkowy dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj Kuras

Festiwal Dwóch Cesarzy przypomni o Stachurze

Postaci i twórczości Edwarda Stachury poświęcony jest odbywający się w Aleksandrowie Kujawskim XI Międzynarodowy Festiwal Dwóch Cesarzy.

 

 – Turystów i wędrowców, melomanów, miłośników twórczości Edwarda Stachury zapraszam do zatrzymania się na stacji Aleksandrów Kujawski i udziału w Międzynarodowym Festiwalu Dwóch Cesarzy. To wydarzenie jest znakomitym przykładem jak połączyć artystycznie wartościowe przedsięwzięcie z eksponowaniem i promocją lokalnej historii i tożsamości. Samorząd województwa z satysfakcją wspiera tę inicjatywę wzbogacającą regionalny kalendarz wydarzeń kulturalnych – napisał marszałek Piotr Całbecki w folderze festiwalowym.

 

Impreza rozpoczęła się koncertem w kościele pw. Przemienienie Pańskiego. Kwartet smyczkowy Delos i klawesynista Robert Adamczyk wykonali „Cztery pory roku” Vivaldiego, a towarzyszył im aktor Marek Bukowski, który zaprezentował wiersze Stachury. W piątek (18 sierpnia) w sali kolumnowej aleksandrowskiego dworca kolejowego (której podczas koncertu zostanie nadanie imię Edwarda Stachury) wystąpi zespół Stare Dobre Małżeństwo. Partnerem głównym koncertu jest województwo kujawsko-pomorskie.

 

Kolejnego dnia (sobota, 19 sierpnia) w sali kolumnowej zabrzmi muzyka filmowa. W programie koncertu „Serenada Filmowa” zabrzmią największe polskie i światowe przeboje muzyki filmowej w wykonaniu kwartetu Jarosław Buczkowski – akordeon, Mariusz Monczak – skrzypce, Piotr Max Wiśniewski – kontrabas i Dawid Troczewski – instrumenty klawiszowe. Na zakończenie w niedzielę (20 sierpnia) w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych koncert „Amerykańskie podróże Edwarda Stachury”. Wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego oraz sopranistka Alejandrina Vazquez Ramirez z Meksyku. Więcej informacji o festiwalu na stronie Urzędu Miasta Aleksandrów Kujawski.

 

Nazwa wydarzenia nawiązuje do jednego z najbardziej znanych epizodów z dziejów miasta. W luksusowej części aleksandrowskiego dworca kolejowego, w tzw. pokojach carskich, odbyło się we wrześniu 1879 roku spotkanie dwóch spokrewnionych ze sobą władców – cara Rosji Aleksandra II i cesarza Niemiec Wilhelma I.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

16 sierpnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia 2017 r.