Aktualności

fot. Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskim
fot. Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskim

Festiwal Dwóch Cesarzy

XIV Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal Dwóch Cesarzy już za nami. Tegoroczna edycja niewątpliwie na długo zostanie w pamięci i to nie tylko ze względu na wspaniały repertuar i ogromny talent artystów.

 

Koncerty nawiązywały do dwóch ważnych dla Polaków rocznic: 100-lecia Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą oraz 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

 

Pierwszego dnia podczas koncertu „Cześć Bohaterom” publiczność wysłuchała piosenek żołnierskich, popularnych piosenek z lat 20-tych a także utworów muzyki klasycznej Chopina i Paderewskiego w wykonaniu Katarzyny Sperczyńskiej i Adama Michalaka. Towarzyszyli im na skrzypcach Mariusz Monczak, a za fortepianem zasiadł Robert Adamczak. Na zakończenie artyści wspólnie z widownią zaśpiewali dwa znane utwory „My pierwsza brygada” oraz „Serce w plecaku”.

 

Niedzielny koncert finałowy poświęcony był Papieżowi Polakowi w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Aleksandrowa Kujawskiego oraz patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W programie koncertu znalazły się m.in. arcydzieła muzyki sakralnej. Wspólnie z solistami Iwoną Kowalkowską (sopran), Edytą Fil (flet) oraz Mariuszem Monczak (skrzypce) wystąpili muzycy z Calissia Ensemble. Programowi muzycznemu towarzyszyło słowo Świętego Jana Pawła II oraz historie z życia papieża w interpretacji znanego i lubianego aktora Rafała Cieszyńskiego.

 

W trakcie koncertu mieliśmy okazję wysłuchać światowej premiery utworu „Weronika”, który oparty jest na fragmencie wiersza z poetyckiego zbioru Karola Wojtyły zatytułowanego „Odkupienie szuka Twego kształtu, by wejść w niepokój wszystkich ludzi”. Utwór napisany został krótko przed wyborem Karola Wojtyły na papieża. Wiersz to medytacje nad krótką, nieskończenie kluczową chwilą, kiedy kobieta znana nam jako Weronika podbiega do upadającego pod Krzyżem Chrystusa w drodze na Kalwarię i ociera jego twarz zwykłą chustą. Utwór skomponował Norbert Palej – pochodzący z Krakowa, który jest obecnie profesorem kompozycji na Uniwersytecie Torontońskim w Kanadzie.

 

Początkowo premiera „Weroniki” miała się odbyć w marcu br. w Ottawie, potem miała być grana w kwietniu w Nowym Jorku i w czerwcu w Jerozolimie. Jednak przez pandemię planowane premiery się nie odbyły. Dopiero wczoraj aleksandrowska widownia, jako pierwsza na świecie usłyszała ten utwór. Jest to niewątpliwie ogromne wyróżnienie dla naszego niewielkiego miasta.

Na zakończenie artyści zaprosili do wspólnego zaśpiewania ulubionej pieśni religijnej papieża „Barki”.

 

XIV edycja festiwalu, była pierwszą na której zabrakło głównego inicjatora i wieloletniego organizatora śp. burmistrza Andrzeja Cieśli. Jak podkreślił obecny burmistrz Arkadiusz Gralak tegoroczna edycja była swoistym hołdem dla Niego.

 

Festiwal przez lata stał się wizytówką miasta w regionie. Ma już swoich stałych bywalców i zawsze spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. W tym roku z powodu pandemii i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego na koncertach było mniej osób. Mamy jednak nadzieję, że za rok ponownie spotkamy się z Państwem, i tak jak w latach ubiegłych na sali będzie komplet widzów.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie oraz za wyrozumiałość i przestrzeganie zaleceń związanych z organizacją wydarzeń kulturalnych, w tych trudnych dla nas wszystkich czasach epidemii. Do zobaczenia w przyszłym roku.

 

Organizatorami Festiwalu byli: Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundacja Ars Activa.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Bydgoszcz i Gazeta Aleksandrowska.

 

Wsparcie techniczne: Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim.

 

Wydział Promocji, Kultury i Sportu

Urząd Miejski w Aleksandrowie Kujawskim

 

fot. Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskimfot. Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskimfot. Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskimfot. Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskimfot. Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskimfot. Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskim