Aktualności

Festiwal przypomina o spotkaniu dwóch cesarzy w budynku aleksandrowskiego dworca, któremu władze miasta przywracają dawny blask, fot. Mikołaj Kuras
Festiwal przypomina o spotkaniu dwóch cesarzy w budynku aleksandrowskiego dworca, któremu władze miasta przywracają dawny blask, fot. Mikołaj Kuras

Festiwal Dwóch Cesarzy

Koncertem z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w kościele Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim rozpocznie się w czwartek (18 sierpnia) X Międzynarodowy Festiwal Dwóch Cesarzy. W programie chorały gregoriańskie i wczesna muzyka wielogłosowa. Wydarzenie wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W bogactwo życia muzycznego regionu od dziesięciu lat wpisuje się Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal Dwóch Cesarzy.  Co roku zaprasza w sierpniowe wieczory mieszkańców Aleksandrowa, turystów i kuracjuszy na spotkania z muzyką, poezją i jej twórcami, w cieniu okazałego dworca, którego blask i świetność, dzięki determinacji władz miasta, powoli są przywracane – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Drugiego dnia festiwalu (19 sierpnia) w Auli Kolegium Kujawskiego podczas koncertu „Muzyka z Warszawy. Mistrz i uczeń” zabrzmią utwory Chopina, Elsnera i Szymanowskiego. W sobotę (20 sierpnia) zespół Swing Motion zaprezentuje znane amerykańskie przeboje między innymi: „Strangers in the Night”, „Fly me to the Moon”, „Raindrops keep falling on my head” i „Cheek to cheek”.  Ostatni dzień imprezy (21 sierpnia) uświetni Koncert Galowy z okazji 100-lecia miasta Aleksandrowa Kujawskiego „Wirtuozowskie spotkanie na skrzyżowaniu kultur”, który odbędzie się w Kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych. Artyści z Polski i Szwecji zaprezentują między innymi utwory Vivaldiego, Haendla, Czajkowskiego, Wieniawskiego. Program festiwalu na stronie Urzędu Miasta Aleksandrów Kujawski.

 

Nazwa wydarzenia nawiązuje do jednego z najbardziej znanych epizodów z dziejów miasta. W luksusowej części aleksandrowskiego dworca kolejowego, w tzw. pokojach carskich, odbyło się we wrześniu 1879 roku spotkanie dwóch spokrewnionych ze sobą władców – cara Rosji Aleksandra II i cesarza Niemiec Wilhelma I.

 

Aleksandrowski dworzec odzyskuje dawną świetność między innymi dzięki marszałkowskim środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i budżetu województwa w łącznej kwocie 2,5 mln złotych. Na dworcu odnowiono już między innymi salę restauracyjną, część poddaszy i elewacji, wymieniono instalację elektryczną oraz stolarkę okienną i drzwiową, są nowe podłogi i nowe schody, zainstalowano windy. Marszałek Piotr Całbecki wizytował aleksandrowski dworzec w maju tego roku. Więcej o wizycie.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 sierpnia 2016 r.