Aktualności

Koncert dla dzieci w czasie ferii w Filharmonii Pomorskiej to już tradycja, fot. Tymon Markowski
Koncert dla dzieci w czasie ferii w Filharmonii Pomorskiej to już tradycja, fot. Tymon Markowski

Ciekawe propozycje na ferie

Ponad 300 tysięcy uczniów z kujawsko-pomorskich szkół rozpoczęło ferie. W całym regionie przygotowano dla nich szereg atrakcji. Wśród nich znalazły się między innymi zajęcia plastyczne, warsztaty teatralne, koncerty, spektakle i wiele innych proponowanych przez wojewódzkie instytucje kultury.

 

Według danych Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy (z marca 2017 roku), w ubiegłym roku szkolnym w województwie kujawsko-pomorskim działało około 680 szkół podstawowych, ponad 400 gimnazjów, prawie 140 liceów oraz blisko 270 techników i zasadniczych szkół zawodowych. Do tych i innych placówek edukacyjnych (także przedszkoli) uczęszczało w sumie 335 tysięcy dzieci i młodzieży, w tym 125 tysięcy uczniów podstawówek, prawie 59 tysięcy uczniów gimnazjów, 23 tysiące uczniów liceów ogólnokształcących, 28 tysięcy uczniów techników oraz prawie 11 tysięcy uczniów zasadniczych szkół zawodowych. Wszyscy ci uczniowie po 5 miesiącach intensywnej nauki mogą się cieszyć zasłużonym dwutygodniowym wypoczynkiem. To z myślą o nich wojewódzkie instytucje kultury przygotowały specjalny program.

 

Zajęcia i warsztaty

 

W Teatrze im. Wilama Horzycy ferie upłyną pod znakiem warsztatów teatralno-dramaturgicznych dla młodzieży w wieku 14-16 lat. W dniach 12-15 lutego uczestnicy po okiem trzech twórców teatru (Tomasz Kaczorowski, Mariusz Babicki, Katarzyna Peplinska) przyjrzą się powieści Josepha Conrada „Jądro ciemności”.  Podejmą interdyscyplinarne działania na pograniczu teatru, literatury, filmu i muzyki, by na zakończenie zajęć przedstawić efekty swojej pracy podczas otwartego spektaklu „#ciemność” na Scenie na Zapleczu w środę (15 lutego). Więcej na stronie teatru.

 

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiadają się ferie w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka. W siedzibie na Rynku Nowomiejskim przerwa zimowa upłynie pod znakiem plastycznej, dziesięciodniowej podróży dookoła świata. Uczestnicy zajęć zainspirowani sztuką i kulturą różnych zakątków globu, wykonają pracę plastyczne między innymi technikami kalkografii, kolażu czy sgraffito. O projekcie więcej tutaj. Z kolei w filii przy ulicy Kościuszki odbędą się dwa pięcioczęściowe cykle zajęć plastycznych, dotyczące malowania martwej natury i tworzenia filmu animowanego. Więcej tutaj.

 

Galeria Wozownia zaprasza na ArchiFERIE, czyli ferie z architekturą, w czasie których uczestnicy (dzieci w wieku 8-12 lat) twórczo spędzą czas przy budowaniu, montowaniu i konstruowaniu, ale zdobędą także wiedzę na temat różnych zagadnień związanych z architekturą i planowaniem przestrzeni miejskiej.  Cykl pięciu zajęć odbywać się będzie w pierwszym tygodniu ferii zimowych (12-16 lutego). Więcej na stronie galerii.

 

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu w czasie ferii zaplanowało atrakcje dla młodszych dzieci i młodzieży. Najmłodsi będą mogli odwiedzać CSW codziennie i korzystać z Magazynu Sztuki: specjalnie przygotowanej przestrzeni twórczej, w której głównym bohaterem będzie praca Pawła Zawiślaka „Kostek Haptyczny” – wielka, miękka lalka, służąca również za doskonały rekwizyt do zabawy. Dla młodzieży przygotowano warsztaty tańca współczesnego z doświadczoną tancerką i instruktorką tańca, Martą Zawadzką. Przez cztery dni (21-24 lutego) młodzież będzie wspólnie pracować nad choreografią, wykorzystując do tego wspomnianą pracę Pawła Zawiślaka i inspirując się muzyką Davida Lyncha. Owoc tej pracy zostanie zaprezentowany ostatniego dnia warsztatów w formie performansu. Więcej na stronie CSW.

 

W pierwszym tygodniu przerwy zimowej (12-16 lutego) na „Bajkowe ferie” zaprasza Pałac Lubostroń. W poniedziałek, wtorek i środę dzieci będą uczestniczyć w warsztatach tworzenia animacji, w czwartek pałac zaprosi ich na warsztaty kulinarne, zaś w piątek będzie można zobaczyć bajki stworzone przez uczestników zajęć. Więcej na stronie pałacu.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu proponuje znane już dzieciom i ich opiekunom zajęcia cykliczne „Bajeczne czwartki” i „Kociołek ze sztuką”. Dla grup zorganizowanych przygotowano zajęcia tematyczne: „Gdzie koza chodzi…”, „Gry i zabawy z izby i salonu”, „Przerobótki”. więcej na stronie muzeum.

 

W okresie ferii zimowych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza dzieci wraz z opiekunami na kolejne warsztaty rodzinne z cyklu „Tradycja w muzeum”, pod tytułem „Zabawka ludowa”. Zajęcia odbędą się w niedzielę (18 lutego). Spotkanie będzie dobrą okazją do poznania, jakimi zabawkami bawili się nasi przodkowie, skąd czerpano pomysły do ich stworzenia, jakie materiały wykorzystywano i kto najczęściej je wykonywał. W części warsztatowej uczestnicy przygotują zabawki inspirowane dawnym wzornictwem ludowym. Więcej na stronie muzeum.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni po uprzedniej rezerwacji zaprasza na audycje muzyczne z twórczością Chopina w roli głównej. Spotkania są adresowane zarówno do małych dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Każde z nich stanowi kolejny etap zgłębiania wiedzy o kompozytorze i muzyce w ogóle, połączone z muzyką Fryderyka Chopina na żywo w wykonaniu pianisty. Więcej na stronie ośrodka.

 

Specjalny feryjny program przygotowały filie Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Przy ulicy Lelewela organizatorzy zapraszają na grę w kości, warsztaty przygotowywania origami i seans gier planszowych, filia przy ulicy Kościuszki zaprasza na warsztaty plastyczne inspirowane postacią Anny Wazówny, gry i zabawy czekają na dzieci wraz z opiekunami w bibliotece przy ulicy Żwirki i Wigury, a przy ulicy Fałata dzieci zajmą się poważnymi pytaniami, inspirowanymi książkami „Wścibionki” i „Historie zamiecione pod dywan”. Więcej informacji na stronie biblioteki.

 

Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży proponuje również Biblioteka Pedagogiczna Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. W programie aktywne i ciekawe lekcje, podczas których nauczyciele bibliotekarze zaprezentują nowoczesne metody promowania czytelnictwa. Zajęcia te nastawione są na wszechstronny rozwój zainteresowań informatycznych uczniów i inspirują nauczycieli do wykorzystywania nauki programowania w codziennej pracy. Więcej na stronie KPCN.

 

Koncerty, spektakle, seanse

 

Podczas ferii salę koncertową Filharmonii Pomorskiej, słynącą z doskonałej akustyki,  wypełnią dźwięki muzyki jazzowej. W poniedziałek 19 lutego standardy muzyki nowoorleańskiej wykonają muzycy związani z Bydgoszczą, a na czele big bandu stanie lider Piotr Dąbrowski, pianista, dyrygent, aranżer. Więcej na stronie filharmonii.

 

Opera Nova na koniec ferii proponuje balet dla dzieci w wieku 4+ „Magiczne zabawki”. Inscenizację najmłodsi będą mogli zobaczyć sześciokrotnie w dniach 21-23 lutego. Spektakl opowiada o niesamowitych przygodach rodzeństwa, które wraz z mamą odwiedziły sklep z magicznymi zabawkami. Więcej na stronie opery.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy w okresie ferii zaprasza dzieci na przedpołudniowe seanse filmowe. W programie między innymi takie tytuły jak: „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski”, „Sekretne życie zwierzaków domowych” i „Mój przyjaciel smok”. Więcej na stronie biblioteki.

 

Z kolei Urząd Marszałkowski organizuje zimowy wypoczynek dla dzieci z terenów, które zostały dotknięte sierpniowa nawałnica. Więcej w tym temacie w materiale: „Organizujemy wypoczynek zimowy dla dzieci z gmin ponawałnicowych”.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 lutego 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2018 r.