Aktualności

Janusz Majewski na regionalnej premierze „Excentryków … w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Janusz Majewski na regionalnej premierze „Excentryków … w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

„Excentrycy …” czyli 7 nominacji do Orłów 2016

Zrealizowany z finansowym udziałem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego najnowszy obraz fabularny Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, do którego plenery kręcono między innymi w Ciechocinku i Toruniu, zebrał siedem nominacji do nagród Polskiej Akademii Filmowej. Laureatów Orłów 2016 poznamy w marcu.

 

„Excentrycy …”, oprócz nagrodzonego już Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie filmu Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało” (w sumie 9 nominacji) i wyreżyserowanego przez Kingę Dębską obrazu „Moje córki krowy” (7 nominacji), mają szansę na nagrodę w kategorii najlepszy film. O Orły 2016 ubiegają się także odtwórca głównej roli męskiej Maciej Stuhr, Wojciech Pszoniak w kategorii drugoplanowa rola męska (za kreację u Majewskiego otrzymał już nagrodę główną na festiwalu w Gdyni) i Anna Dymna (drugoplanowa rola kobieca), a także autor scenografii Andrzej Haliński i odpowiedzialny za ścieżkę muzyczną Wojciech Karolak oraz dźwiękowcy Krzysztof Jastrząb i Mateusz Irisik.

 

„Excentrycy …” to z całą pewnością jeden z najlepszych filmów roku. W obsadzie, poza Dymną, Pszoniakiem i Stuhrem, także Natalia Rybicka, Sonia Bohosiewicz, Wiktor Zborowski i Adam Ferency. Majewski zrobił pogodny film o miłości, Polsce schyłku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku i swingującym jazzie niosącym powiew wolności, pieniędzy i Zachodu. Kujawsko-pomorskie plenery kręcono w drugiej połowie kwietnia 2015, ekipa filmowców zawojowała przede wszystkim Ciechocinek, w którym kręcono ujęcia eksploatujące najpiękniejsze miejsca naszego najbardziej znanego uzdrowiska. Dzieło powstało z udziałem finansowym kujawsko-pomorskiego marszałkowskiego funduszu filmowego, wykorzystującego lokowanie (product placement) jako narzędzie kreatywnej promocji marek.

 

– Obejrzałem „Excentryków …” z przyjemnością i przychylam się do opinii tych, którzy uważają, że to znakomita produkcja. Trzymam kciuki i liczę na jakieś trofeum dla twórców – deklaruje marszałek Piotr Całbecki. Ścieżka muzyczna „Excentryków …” znalazła się też wśród nominatów w plebiscycie słuchaczy stacji radiowej RMF Classic MocArty 2015 (w kategorii muzyka filmowa roku). Werdykt zapadnie także w głosowaniu publiczności, ogłoszenie wyników 14 marca.  

 

Czytaj też:

 

Wśród nominowanych do tegorocznych Orłów znalazł się także inny film zrealizowany z finansowym wsparciem naszego funduszu filmowego, „11 minut” Jerzego Skolimowskiego (najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepszy montaż, najlepsza muzyka). Fundusz filmowy: „11 minut” polskim kandydatem do Oscara

 

O tym kto ostatecznie otrzyma polskie Oskary zdecyduje w głosowaniu ponad sześciuset członków Polskiej Akademii Filmowej. Galę rozdania Orłów zaplanowano na 7 marca.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 lutego 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2015 r.