Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Etnomuzeum – tradycja w nowoczesnej oprawie

Od 60 lat dokumentuje i utrwala bogatą historię kultury i tradycji ludowej Kujaw i Pomorza. Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej wciąż poszerza bogatą ofertę zajęć, warsztatów i innych spotkań z dziedzictwem kulturowym regionu. Uruchomiony w ubiegłym roku nowy odział muzeum – Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce odwiedziło dotąd ponad 10 tysięcy osób.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu jest jednostką kultury samorządu województwa, która w  2019 roku świętuje jubileusz 60-lecia istnienia. Jako samodzielna instytucja kultury powstało w 1 stycznia 1959 roku (stan zbiorów wynosił ponad 5 tys. pozycji). Jego twórczynią i pierwszym wieloletnim dyrektorem była prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, której imię placówka nosi od 1999 r.

Dziś muzeum prezentuje wystawy stałe i czasowe ze zbioru blisko 65 tys. obiektów z całej Polski. Prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, organizuje koncerty muzyki tradycyjnej oraz kiermasze sztuki ludowej. Placówkę odwiedza ponad 30 tys. gości rocznie. W roku 2018 zrealizowała ponad 100 wydarzeń w ramach programów edukacyjnych i kulturalnych – zajęć, warsztatów, koncertów, wykładów, imprez plenerowych, spotkań dla dzieci, dorosłych, seniorów, osób niepełnosprawnych i obcokrajowców.

Muzeum prowadzi trzy skanseny. Jednym z nich jest położony w centrum Torunia Park Etnograficzny prezentujący różnorodne obiekty architektury wiejskiej, przeniesione z Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Kujaw, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. W większości to oryginalne budynki – rozebrane, przeniesione, zakonserwowane i ponownie zmontowane na terenie parku. Kolejną ekspozycją jest Park Etnograficzny w Kaszczorku, w którym prezentowane są obiekty budownictwa ludowego ziemi chełmińskiej oraz związane z rybołówstwem i zajęciami wodnymi.

Największym przedsięwzięciem ostatnich lat było stworzenie otwartego w 2018 r. Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. To przeprowadzona z dużą dbałością o szczegóły rekonstrukcja wsi menonitów – osadników z zachodu Europy, przede wszystkim z Holandii, którzy w XVI wieku znaleźli schronienie w naszym kraju. Do Polski przynieśli m.in. wysoką kulturę rolną i praktykę wiejskiej samoorganizacji społecznej. W parku zgromadzono najcenniejsze zachowane do dziś przykłady charakterystycznej dla tej zbiorowości architektury. W pierwszym roku funkcjonowania odwiedziło go ponad 10 tys. zwiedzających. Więcej.

Rok 2-19, w którym odbywać się będą imprezy związane z 60-leciem muzeum, zwieńczy planowana na koniec 2019 r. wystawa jubileuszowa.

Muzeum Etnograficzne w liczbach:

  • 65 tysięcy obiektów z całej Polski znajduje się obecnie w zbiorach muzeum
  • 30 tysięcy gości odwiedza muzeum w ciągu roku
  • 100 wydarzeń zorganizowało muzeum w 2018 roku
  • 3 parki etnograficzne działają w strukturach muzeum
  • 10 tysięcy gości odwiedziło w 2018 roku Olenderski Park Etnograficzny

Muzeum Etnograficzne w internecie: etnomuzeum.pl.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 stycznia 2019 r.