Aktualności

Prace digilizacyjne w IS PAN, fot. Andrzej Stawiński (IS PAN)
Prace digilizacyjne w IS PAN, fot. Andrzej Stawiński (IS PAN)

Etnograficzny skarb w toruńskim muzeum

Muzeum Etnograficzne w Toruniu odnalazło cztery wałki fonograficzne Edisona pochodzące z przedwojennych zbiorów Centralnego Archiwum Fonograficznego. Digitalizacji obiektów podjęły się Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Prace wykazały, że na wałkach znajdują się pieśni z Kujaw.

 

Fragment nagrania z wałka.

 

To unikatowe znalezisko wzbudziło zainteresowanie badaczy folkloru muzycznego i historyków technologii audialnych w Polce. Ze względu na to, że są to jedyne zachowane nośniki Centralnego Archiwum Fonograficznego i, być może, jedyny dźwiękowy ślad po przedwojennej akcji rejestracji folkloru prowadzonej przez CAF.

 

Pracami digitalizacyjnymi kieruje dr Jacek Jackowski ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN we współpracy z inżynierem Franzem Lechleitnerem z wiedeńskiego Archiwum Fonograficznego.

 

Wałek fonograficzny to część fonografu, urządzenia skonstruowanego przez Thomasa Edisona i służącego do zapisu i odtwarzania dźwięku.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Więcej informacji na stronie muzeum.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 października 2018 r.