Aktualności

Koncert dla dzieci w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski
Koncert dla dzieci w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski

Edukacja muzyczna w Filharmonii Pomorskiej

1100 audycji edukacyjnych w ciągu roku szkolnego dla 150000 uczniów z miast i wsi wszystkich powiatów w województwie to najważniejsze liczby działalności Filharmonii Pomorskiej w zakresie edukacji muzycznej. Oprócz koncertów z muzyką klasyczną, to właśnie upowszechnianie muzyki wśród dzieci, młodzieży i seniorów stanowi główny punkt funkcjonowania filharmonii.

 

Muzycy Filharmonii Pomorskiej docierają do uczniów przeszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z całego województwa. Podczas koncertów, zwanych audycjami szkolnymi, metodycznie i merytorycznie przygotowani prelegenci w sposób przystępny prezentują i omawiają muzykę graną na żywo. Koncerty filharmonii stanowią swoistą pogadankę o muzyce, instrumentach, kompozytorach, formach i stylach muzycznych, dostosowaną do szkolnych programów nauczania.

 

Oprócz działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej, filharmonia dba o upowszechnianie muzyki wśród indywidualnych słuchaczy, rodziców z dziećmi. Filharmonia Pomorska jako pierwsza instytucja kultury w Polsce wprowadziła w 2008 roku w ramach działalności edukacyjnej, cykl koncertowy „Od brzuszka do uszka maluszka”, skierowany do niemowląt, małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Efekty badań wpływu muzyki już w okresie prenatalnym na rozwój dzieci, przekonały do słuszności organizowania koncertów dla najmłodszych, które w filharmonii odbywają się raz w miesiącu we wnętrzach przystosowanych dla małych dzieci.

 

W marcu 2010 roku w filharmonii wprowadzono cykl koncertów rodzinnych „Akademia Wiolimisia”, które mają na celu rozbudzanie zainteresowania muzyką poważną już od najmłodszych lat. Według badań wpływ muzyki na rozwój dzieci jest bardzo duży, modeluje aktywną i twórczą wyobraźnię oraz pobudza różnorodne zdolności umysłowe, uczuciowe i praktyczne. Koncerty z repertuarem dostosowanym do możliwości percepcyjnych najmłodszych słuchaczy odbywają się raz w miesiącu w weekend.

 

Dbając o muzyczną edukację seniorów filharmonia prowadzi cykl koncertowy „Poranki Muzyczne dla Seniorów”, który za zadanie ma nie tylko upowszechnianie muzyki, rozwijanie i kształtowanie wiedzy muzycznej, lecz także modelowanie sposobu życia i zaspakajanie aspiracji kulturalnych słuchaczy. Przełamuje stereotyp polskiego seniora jako osoby biernej, wycofanej z życia publicznego, zachęca do wyjścia z domu i aktywnego uczestniczenia w koncercie, w kameralnej atmosferze. Odbywające się raz w miesiącu w godzinach przedpołudniowych koncerty prowadzi Anna Merder, muzyk i wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 

O edukacji muzycznej w Filharmonii Pomorskiej, instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, więcej tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 marca 2016 r.