Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

E-szkoła w ostatnim tygodniu listopada

Czym są i jak działają organizacje pozarządowe? Jak poprawnie napisać opowiadanie? Co kryje się pod pojęciem kolonializmu? Jak dokonać rozbioru gramatycznego zdania? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą popołudniowe spotkania z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. Przedstawiamy plan zajęć w tym tygodniu.

 

– Nasza e-Szkoła zyskała dużą popularność. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych komentarzy i podziękowań, e-lekcje okazały się pomocą dla uczniów w przygotowaniach do matury i egzaminu ósmoklasisty. Od nowego roku szkolnego kontynuujemy projekt w trochę zmienionej formule. Wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich zapraszamy na wyrównawcze i dodatkowe popołudniowe lekcje online  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Poniedziałkowe (23 listopada) spotkanie z naszą e-Szkołą rozpoczęliśmy lekcją języka polskiego, której tematem były moralne rozterki bohaterów literackich i filmowych. Uczniom mającym problemy z gramatyką rodzimego języka polecaliśmy zajęcia powtórkowe, które były okazją, by opanować umiejętność rozbioru gramatycznego zdania. W planie także lekcja wiedzy o społeczeństwie poświęcona organizacjach pozarządowych i ich działalności. Miłośnikom historii proponowaliśmy opowieść o imperializmie na przełomie XIX i XX wieku.

 

Jak mówić w języku angielskim o problemach w szkole i zawodach sportowych uczniowie mogli nauczyć się wczoraj (24 listopada). Tego dnia zaprosiliśmy także na zajęcia z historii poświęcone kulturze polskiej w okresie romantyzmu. Tegorocznych maturzystów zachęcaliśmy do obejrzenia lekcji powtórkowej z matematyki. Uczniowie dowiedzieli się, czym są algorytmy i jak rozwiązywać zadania, które mogą pojawić się na egzaminie dojrzałości na poziomie podstawowym.

 

Dzisiejsze popołudnie (25 listopada) rozpoczniemy lekcją fizyki dla licealistów. Tematem będzie energia mechaniczna. Humanistom polecamy lekcję języka polskiego. Będzie to spotkanie z poezją wieszcza narodowego Adama Mickiewicza („Stepy akermańskie” i „Śmierć Pułkownika”). Tego popołudnia odbędą się również warsztaty z pisania opowiadań. W planie także zajęcia z geografii, których tematem będzie działalność erozyjna i akumulacyjna wód płynących, oraz lekcja biologii poświęcona dziedziczeniu cech.

 

Podczas czwartkowego (26 listopada) spotkania ksiądz Dawid Wasilewski mówić będzie o niełatwej umiejętności przebaczania i sztuce pojednania. Polecamy także lekcję matematyki, której tematem będą działania na procentach i wyrażenia algebraiczne. Tego popołudnia zapraszamy na zajęcia z biologii  poświęcone mechanizmom ewolucji i lekcję chemii, która będzie okazją by poćwiczyć zapis równań reakcji otrzymywania soli.

 

Na zakończenie szkolnego tygodnia, w piątek (27 listopada) proponujemy zajęcia z fizyki (temat: pole magnetyczne). Zapraszamy też na zajęcia z gramatyki języka niemieckiego i języka angielskiego. Uczniowie dowiedzą się również, jak Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i Święto Dziękczynienia.

 

 

Zajęcia można oglądać na czterech kanałach:

 

Wszystkie lekcje są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Można do nich powracać także poza godzinami emisji.

 

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa rozpoczęła nadawanie w marcu. Projekt był odpowiedzią marszałka Piotra Całbeckiego na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. E-lekcje szybko zyskały dużą popularność, zajęcia online obejrzało ponad 2,5 miliona osób. Zainteresowanie, z jakim spotkała się nasza e-Szkoła sprawiło, że postanowiliśmy kontynuować projekt w wakacje. Przez całe lato transmitowaliśmy ciekawe zajęcia o różnorodnej tematyce, rozwijające zainteresowania i poszerzające wiedzę o naszym regionie. Od nowego roku szkolnego zmieniliśmy formułę e-Szkoły. Proponujemy lekcje popołudniowe, do nauki zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę zdobytą w szkole i dobrze przygotować się do klasówek i egzaminów.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 listopada 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada 2020 r.