Aktualności

Ewa Kuryluk, Maski, ok. 1968 (z lewej), widok ekspozycji w Galerii Wozownia
Ewa Kuryluk, Maski, ok. 1968 (z lewej), widok ekspozycji w Galerii Wozownia

Dzień Wolnej Sztuki

W sobotę (22 kwietnia) odbędzie się 7. edycja ogólnopolskiej akcji Dzień Wolnej Sztuki, przekonującej, że zwiedzając galerię czy muzeum warto obejrzeć mniej obiektów, ale za to spędzić przy nich więcej czasu. Do przedsięwzięcia włączyły się wojewódzkie instytucje kultury: Galeria Wozownia w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

Dzień Wolnej Sztuki jest odpowiedzią na zwyczajowe podejście do oglądania wystaw w instytucjach kultury. Według badań nad jednym eksponatem spędzamy około 8 sekund. Dzieje się tak ponieważ czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, jakie w danym muzeum czy galerii się znajdują. Powoduje to najczęściej zmęczenie i niezrozumienie tego, co widzieliśmy. Lekarstwem na to ma być oglądanie mniejszej ilość eksponatów w większym i dłuższym skupieniu. W sobotę około 70 muzeów i galerii z całego kraju przez godzinę pokaże po pięć dzieł ze swojej kolekcji. Przy każdym z nich stanie osoba, która będzie zadawać pytania, tak by eksponaty stały się źródłem inspiracji.

 

W Galerii Wozownia będzie można dokładnie przyjrzeć się dziełom prezentowanym na aktualnych wystawach. Przy każdym z nich stać będzie wolontariusz, który opowie o danej pracy, a także będzie motywował zwiedzających do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi na nasuwające się im pytania. W czasie Dnia Wolnej Sztuki goście przyjrzą się następującym pracom: „Trzy razy ja”,  „Zagłaszcz mnie”,  „Maski” i „Koniec świat” Ewy Kuryluk oraz „Re: Discovery”  Sary Zacharek. Więcej na stronie galerii.

 

We włocławskim muzeum będzie można obejrzeć wybrane obiekty z bogatej kolekcji ceramiki użytkowej i dekoracyjnej. Spotkanie zakończy dyskusja, podczas której uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami oraz przeanalizować dzieła sztuki wraz z Karoliną Bandziak-Kwiatkowską, kuratorką wystawy. Ponadto dla małych artystów czekać będą warsztaty z malowania tradycyjnych wzorów fajansowych oraz pełna zagadek karta zadań. Więcej na stronie muzeum.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 kwietnia 2017 r.