Dzień Polskiego Państwa Podziemnego (zdjęcia)
„To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu w dziejach nie tylko drugiej wojny światowej” – czytamy w uchwale Sejmu RP, ustanawiającej 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. W niedzielę obchodziliśmy 81. rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski, pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej w okupowanej Polsce. Uroczystości z tej okazji odbyły się w Bydgoszczy i Toruniu.
– W tym dniu wyrażamy szczególną wdzięczność bojownikom Polskiego Państwa Podziemnego i wszystkim tym, którzy w ówczesnych warunkach, z narażeniem własnego życia, walczyli o niepodległość ojczyzny – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Obchody w Bydgoszczy rozpoczęło nabożeństwo w kościele garnizonowym Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Po mszy świętej zebrani złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą bohaterom cywilnej walki o niepodległość ojczyzny umieszczoną na gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Podczas bydgoskich uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
W Toruniu uroczystość patriotyczna odbyła się przy obelisku poświęconym Komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ – AK. Następnie w kościele garnizonowym świętej Katarzyny odprawiona została msza święta. Uroczystości odbyły się z udziałem sekretarza województwa Marka Smoczyka.
Droga do niepodległości
Po klęsce wrześniowej 1939 nie zaprzestano kontynuowania walki z okupantem. 27 września 1939 roku, na rozkaz dowódcy obrony Warszawy generała Juliusza Rómmla, powołana została Służba Zwycięstwu Polski (SZP). Organizacja dążyła do wyzwolenia Polski w granicach przedwojennych, odtworzenia armii polskiej oraz powołania tymczasowych ośrodków władzy. W listopadzie 1939 roku przekształcona została w Związek Walki Zbrojnej, by ostatecznie stworzyć w 1942 roku struktury Armii Krajowej, które stały się siłami zbrojnymi Polskiego Państwa Podziemnego.
Kurierka, cichociemna – generał Elżbieta Zawacka
Do kurierów polskiego podziemia, potajemnie przemierzających całą Europę, należała Elżbieta Zawacka. Była drugą kobietą w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady i jedyną wśród cichociemnych, czyli żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii wrócili do kraju, by organizować ruch oporu i szkolić jego uczestników.
Urząd Marszałkowski organizuje corocznie konkurs im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”, w ramach którego uczniowie szkół z regionu przygotowują prace dokumentujące losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w dziejach Polski i regionu. Informacje o tegorocznych zwycięzcach tutaj.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
25 września 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 28 września 2020 r.