Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Dzień otwarty na budowie na Bielanach

Zapraszamy na kolejny dzień otwarty na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. To już w najbliższą niedzielę (18 listopada).

 

Aby pacjenci mogli się leczyć w odpowiednich warunkach potrzeba nie tylko wygodnych dwuosobowych sal z łazienkami (takie właśnie będą na Bielanach), bloków zabiegowych i diagnostycznych, ale także dobrze zaaranżowanych pozostałych przestrzeni. Największą z nich będzie atrium znajdujące się przy wejściu głównym do lecznicy. Ta dwukondygnacyjna przeszklona przestrzeń będzie otwarta na frontowy dziedziniec gmachu głównego, w którym znajdą się między innymi szpitalny oddział ratunkowy, główny blok operacyjny i oddziały łóżkowe.

 

W holach tego obiektu, na pierwszym i drugim piętrze, planuje się ustawienie wygodnych pufów, foteli i narożników. Wyposażenie, zgodnie z projektem, będzie w kolorach pomarańczowym i ciemnoszarym. To między innymi tu pacjenci, którzy nie mają problemów z chodzeniem spotkają się z rodzinami i przyjaciółmi. Do ich dyspozycji będą także znajdujące się na parterze punkt informacyjny i kaplica, w której właśnie zakończono tynkowanie ścian.

 

Miejsca, w których można spokojnie porozmawiać z odwiedzającymi przewidziano także w innych częściach budynku, np. dwa specjalne pokoje do spotkań z rodziną znajdą się w skrzydle oddziałów zakaźnych. Do dyspozycji pacjentów będzie też restauracja. Projekt zakłada także wykorzystanie pięknego parku znajdującego się w pobliżu szpitala oraz terenów w bezpośrednim sąsiedztwie powstających budynków. Podziemne zbiorniki na wodę, pokryte warstwą ziemi, staną się zielonymi pagórkami, na których ustawione zostaną ławki. Planuje się ścieżki spacerowe, a przy skrzydle dla oddziałów psychiatrycznych także boisko do koszykówki. Teren ma zachęcać do odpoczynku na świeżym powietrzu.

 

W budynku dla poradni specjalistycznych zaprojektowano 80 miejsc siedzących. Tam także przewidziano fotele, sofy i stoliki.

 

Wszystkie części budynku będą dostępne dla niepełnosprawnych. Do najważniejszych miejsc osoby poruszające się na wózkach dostaną się tymi samymi drogami, co inni pacjenci – będzie to możliwe dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu terenu.

 

Na budowie na Bielanach cały czas pracują ekipy wykonawcze. Prace wykończeniowe trwają obecnie w skrzydle administracyjnym i zachodniej część gmachu głównego. W części wschodniej przyszłej siedziby oddziałów psychiatrycznych zakończyły się roboty żelbetowe. Natomiast w budynku dla oddziałów zakaźnych i poradni specjalistycznych montowane są instalacje, elewacja i stolarka okienna, trwa też stawianie ścianek działowych.

 

Udział w niedzielnym zwiedzaniu jest jak zwykle bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Po jej zakończeniu będzie tu prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie.

 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

14 listopada 2018 r.