Aktualności

Akcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Akcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Dziękujemy krwiodawcom

Podczas akcji oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim (19 stycznia) w specjalnym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zarejestrowały się 33 osoby, krew oddało 29 osób, z czego 8 dawców pierwszorazowych, a łączna objętość zebranej krwi to 13,05 litra. Akcję będziemy powtarzać w każdy trzeci czwartek miesiąca.

 

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew, ratującą życie poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, niezbędną przy wielu operacjach chirurgicznych.

 

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu  (również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

 

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

W tym roku ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie stawał przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w każdy trzeci czwartek miesiąca (z wyjątkiem czerwca) w godzinach 13-17:

 • 19 stycznia,
 • 16 lutego,
 • 16 marca,
 • 20 kwietnia,
 • 18 maja,
 • 20 lipca,
 • 17 sierpnia,
 • 21 września,
 • 19 października,
 • 16 listopada,
 • 21 grudnia.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

20 stycznia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia 2017 r.

 

Akcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plAkcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plAkcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plAkcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plAkcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plAkcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plAkcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plAkcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl