Aktualności

54. Bydgoski Festiwal Muzyczny od dziś (9 września) w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski
54. Bydgoski Festiwal Muzyczny od dziś (9 września) w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski

Dzieje się w weekend

Kulturalnym wydarzeniem weekendu będzie inauguracja 54. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Polecamy także imprezy odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (między innymi otwarcie wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka), Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu, koncert z muzyką Bacha w toruńskim Ratuszu Staromiejskim oraz festyn folklorystyczny w Kłóbce. W weekendowym programie zapraszamy również na wydarzenia nie tylko kulturalne.

 

Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu to jeden z najstarszych festiwali muzycznych w regionie. Jego 33. edycja odbędzie się w najbliższy weekend (9-10 września). Program wydarzenia jest podzielony na dwie części – Konkurs Piosenki Osobistej, w którym młodzi muzycy wykonują twórczość autorską oraz koncerty gwiazd. W tym roku będą to Kortez, Piotr Zioła i Brzózka. Nagroda główna w konkursie została ufundowana przez marszałka Piotra Całbeckiego. Więcej na stronie organizatora, Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.

 

W toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w piątek (9 września) odbędzie się otwarcie wystawy prac uczestników 10. Ogólnopolskich Spotkań Fotografików – Tatry 2016. Na ekspozycji znajdzie się 96 prac autorstwa 24 fotografów z całego kraju, ukazujących malownicze piękno polskiego krajobrazu w Tatrzańskim Parku Narodowym. Więcej na stronie galerii.

 

W niedzielę (11 września) w toruńskim Ratuszu Staromiejskim usłyszymy chorały organowe „Orgelbüchlein” Bacha w transkrypcji Mordechaja Rechtmana na kwintet instrumentów dętych.  Wystąpi Toruński Kwintet Dęty, powstały w 2010 roku z inicjatywy muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Więcej na stronie Towarzystwa Bachowskiego w Toruniu.

 

Również w niedzielę (11 września) na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbędzie się ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pod tytułem „Tłusta kasza gości sprasza”. W programie degustacje potraw z kaszy, pokazy zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych oraz koncert zespołów folklorystycznych Smólnik i Wrzos. Park etnograficzny w Kłóbce jest częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Więcej na stronie muzeum.

 

Polecamy również weekendowe wydarzenia w Grudziądzu – 7. Galę Światła i Energii, podczas której odbędą się pokazy świetlne i laserowe oraz spektakle plenerowe(więcej), a także pokaz grup rekonstrukcyjnych na Górze Zamkowej (więcej).

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami Kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskie.

 

W najbliższy weekend polecamy także wiele wydarzeń nie tylko kulturalnych:

 

Wielkimi krokami zbliża się 22. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, który odbędzie się między 17 a 25 września pod hasłem „Biskupin archeo-fashion week”. Więcej o muzeum.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 września 2016 r.