Aktualności

Przekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Przekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Dwieście kurtkośpiworów trafi do bezdomnych

Jesień i zima to czas, kiedy pomoc osobom bez dachu nad głową staje się jeszcze ważniejsza niż w pozostałych miesiącach. Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) co roku włącza się w inicjatywy mające na celu wspieranie służb w niesieniu pomocy bezdomnym. Przedstawiciele szesnastu instytucji odebrali w poniedziałek (15 lutego) z rąk marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego łącznie 200 chroniących przed zimnem kurtkośpiworów, które przekażą potrzebującym. Zakup możliwy był dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

– Pragnę podziękować wszystkim państwu za wielkie serce, które na co dzień okazujecie potrzebującym, wypełniając misję świętego brata Alberta. Dziękuję za to, że wyciągacie do nich rękę, zwyczajnie z potrzeby serca i dostrzegacie w nich człowieka – zwracał się do przedstawicieli instytucji marszałek Piotr Całbecki.

 

– Miarą naszego człowieczeństwa jest to, jaki mamy stosunek do tych najbardziej potrzebujących. Jestem zbudowana tym, że profesjonalny sprzęt trafia dziś do profesjonalistów. Gratuluję determinacji i cieszę się, że w naszym województwie Was mamy – mówiła podczas uroczystości przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

 

Ludzie zostali skazani na czynienie dobra – jest to najbardziej szlachetne skazanie, jakie można wyobrazić sobie w stosunku do drugiego człowieka. Historia śpiworów zaczęła się w Fundacji Skarbowości im. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Obserwując działania państwa Magdaleny i Sławomira Dworskich możemy dostrzec jak bezinteresownie człowiek może czynić dobro – podkreślił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Kurtkośpiwór to okrycie wierzchnie łączące w sobie kurtkę i śpiwór. Został wyprodukowany z wodo- i wiatroszczelnej tkaniny odpornej na pleśń z ocieplanym polarem. Kurtkę można traktować jako zwykłe okrycie wierzchnie, a dolną część – odpinany śpiwór – zakładać tylko do snu. Kombinezon ma kilka obszernych kieszeni oraz długie ściągacze z polaru, które zastępują rękawiczki.

 

Kurtkośpiwory dla bezdomnych odebrali przedstawiciele 16 instytucji z regionu:

 • schroniska dla bezdomnych w Świeciu – 10 kurtkośpiworów
 • miejskiego schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Toruniu – 10 kurtkośpiworów
 • Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Zarządu Miejsko-Gminnego w Grudziądzu – 8 kurtkośpiworów
 • Koła Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – 10 kurtkośpiworów
 • Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Bydgoszczy – 10 kurtkośpiworów
 • parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy – 10 kurtkośpiworów
 • Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Inowrocławiu – 10 kurtkośpiworów
 • Brodnickiego Centrum Caritas – schronisko dla osób bezdomnych w Brodnicy – 8 kurtkośpiworów
 • Stowarzyszenia Jesień w Koronowie (powiat bydgoski) – 8 kurtkośpiworów
 • Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mogilnie – 8 kurtkośpiworów
 • Caritas Diecezji Włocławskiej we Włocławku – 8 kurtkośpiworów
 • straży miejskiej w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu i we Włocławku – łącznie 100 kurtkośpiworów.

 

Kurtkośpiwory powstały ramach projektu „Ciepłe serce” realizowanego przez Fundację Skarbowości im. Jana Pawła II w Bydgoszczy w partnerstwie z marką odzieżową Volcano z Osielska w powiecie bydgoskim.

 

W podziękowaniu za wsparcie kampanii dobroczynnej  marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski otrzymali od państwa Magdaleny i Sławomira Dworskich złoty i platynowy certyfikat.

 

Zjawisko bezdomności w Kujawsko-Pomorskiem

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce pozostaje bez dachu nad głową ponad 30 tysięcy osób, w Kujawsko-Pomorskiem nieco ponad 1,5 tysiąca. Większość to mężczyźni (ponad 85 proc.); połowa ma 41-60 lat, blisko jedna trzecia ponad 60; 1,5 proc. legitymuje się wyższym wykształceniem. Przyczyny bezdomności są od lat te same: eksmisja, konflikty rodzinne, uzależnienie, przemoc domowa, bezrobocie, zadłużenie, choroba i niepełnosprawność, odbywanie kary więzienia.

 

W województwie kujawsko-pomorskim w 2020 roku funkcjonowało 26 placówek  udzielających pomoc bezdomnym, które dysponowały miejscami na łącznie ponad 1200 osób, w tym:

 • 18 schronisk, w tym 4 z usługami opiekuńczymi na terenie Włocławka, Grudziądza, Chełmży (powiat toruński) i Koronowa (w powiecie bydgoskim)
 • 4 noclegownie
 • 4 ogrzewalnie.

Mamy też 29 jadłodajni, z których 24 działają w trybie całorocznym, a 5 sezonowo (w okresie jesienno-zimowym).

 

Mapa

 

ROPS wydaje co roku przed zimą aktualne materiały na temat miejsc udzielania pomocy osobom bezdomnym. Ulotki i plakaty z adresami i telefonami schronisk, noclegowni, ogrzewalni i stołówek adresowane są przede wszystkim do samych zainteresowanych. Dysponują nimi m.in. straż miejska i policja, szpitale, zakłady karne, parafie. 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 lutego 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego 2021 r.

 

Przekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPrzekazanie kurtko-śpiworów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP