Aktualności

Prace przy budowie ronda w Więcborku, fot. ZDW
Prace przy budowie ronda w Więcborku, fot. ZDW

Drogowe inwestycje w Więcborku

Po zimowej przerwie ruszyły poważne roboty budowlane na rondzie w Więcborku (powiat sępoleński), które powstaje na połączeniu dwóch dróg wojewódzkich w kierunku Nakła, Wyrzyska i Sępólna Krajeńskiego. W tym roku w Więcborku zaplanowano także remont ul. Mickiewicza.

 

– Budowa ronda rozwiąże problem ruchliwego, trudnego i potencjalnie kolizyjnego skrzyżowania w Więcborku. To kolejne zadanie drogowe realizowane na trasie łączącej m.in. Kcynię, Nakło, Sępólno Krajeńskie i Tucholę – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Nowe rondo połączy dwie drogi wojewódzkie: nr 241 (łączącą m.in. Nakło nad Notecią z Sępólnem Krajeńskim) oraz nr 242 (biegnącą od Więcborka w kierunku Wyrzyska). Wszystkie trzy wloty będą podporządkowane i wprowadzony zostanie ruch okrężny. Przeciwne pasy ruchu rozdzielać mają wysepki. Na wlocie od strony zachodniej zlokalizowane będzie przejście dla pieszych. Wyspa centralna będzie wyniesiona o około 80 centymetrów ponad poziom jezdni. Takie rozwiązanie skłania kierowców do ostrożniejszego wjazdu.

 

Inwestycja finansowana jest z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego. Kosztuje 1,9 mln zł.  Jesienią wykonawca prac przygotował podbudowę pod poszerzenia jezdni, ustawił przy nich  krawężniki i usunął kolizje z innymi sieciami. Wykony został też chodnik w kierunku mostu na Orlej (ten obiekt został zmodernizowany w 2015 roku). Ułożono też przewody pod oświetlenie.

 

Teraz rozpoczęły się kolejne prace. Wykonywane są poszerzenia na łukach przed wjazdem na skrzyżowanie co ułatwi manewry większych pojazdów. W najbliższych dniach na poszerzonej jezdni ułożone zostaną pierwsze warstwy asfaltu. Pozwoli to zmienić organizację ruchu i rozpocząć prace na środku skrzyżowania, gdzie powstanie wyspa centralna. Wokół pierścienia wykonana zostanie opaska z betonu. Środek wyspy zagospodarowany zostanie zielenią. W trakcie tych prac kierowcy muszą liczyć się z ruchem wahadłowym sterowanym sygnalizacją świetlną. Drogowcy wykonają też chodnik po północnej stronie ronda, który umożliwi mieszkańcom Więcborka wygodne dojście do cmentarza. Zakończenie wszystkich prac oraz odbiór inwestycji planowane jest do końca maja.

 

Na terenie Więcborka jeszcze w tym roku planowany jest także drugi etap remont nawierzchni ul. Mickiewicza. W ten sposób na całej ulicy w centrum miasta będzie ułożona równa nawierzchnia. Te prace wykonane będą w drugiej połowie roku. Obecnie kończy się przygotowanie dokumentacji projektowej.

 

Oba zadania wpisują się w pakiet inwestycji na drogach wojewódzkich na drodze wojewódzkiej nr 241. Odcinki od miejscowości Wiele w kierunku Nakła przebudowane zostały w poprzednich latach w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z tych środków zmodernizowano również most na rzece Orlej pod Więcborkiem oraz dofinansowano budowę obwodnic Nakła i Mroczy. Pod Kcynią zainstalowano natomiast punkt preselekcji ułatwiający namierzanie przeciążonych pojazdów, które przyspieszają degradację dróg. W czerwcu ubiegłego roku otwarte zostało natomiast nowe rondo w Kcyni na połączeniu z drogą wojewódzka nr 247. Przygotowywana jest również koncepcja (program funkcjonalno-użytkowy) niezbędny do modernizacji  kolejnego odcinka tej trasy pomiędzy Sępólnem Krajeńskim i Tucholą.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 kwietnia 2018 r.