Aktualności

Droga w Papowie Biskupim, fot. Biuro Ochrony Gruntów Rolnych
Droga w Papowie Biskupim, fot. Biuro Ochrony Gruntów Rolnych

Dotacje na drogi dojazdowe do pól uprawnych

Blisko 5,8 miliona złotych z budżetu województwa trafi w tym roku do samorządów lokalnych na  budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Uroczyste wręczenie umów z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Dariusza Kurzawy odbyło się w czwartek (27 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim.

 

Co roku kujawsko-pomorskie samorządy gminne korzystają z dotacji na budowę i modernizację dróg dojazdowych. To małe, jednak niezwykle ważne inwestycje. Utwardzone, odwodnione drogi ułatwiają dojazd lokalnym mieszkańcom do pól uprawnych, poprawiają komfort ich codziennej pracy. W tym roku przybędzie 45 kilometrów nowych dróg – mówi marszałek Piotr Całbecki

 

Podpisywane umowy dotyczą dofinansowania budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. W tym roku na realizację 102 inwestycji drogowych prowadzonych przez samorządy gminne trafi 5,8 miliona złotych. Środki przeznaczone na ten cel pochodzą z należności i opłat rocznych z tytułu wyłączeń gruntów rolnych i leśnych z produkcji. O wsparcie wnioskują samorządy lokalne naszego regionu, zaś podziału tych środków dokonuje zarząd województwa kujawsko-pomorskiego. Finansowane w ten sposób przedsięwzięcia modernizacyjne polegają na położeniu twardej lub utwardzonej nawierzchni, budowie zjazdów i odwodnieniu dróg. Długość budowanych lub modernizowanych w tym roku dróg dojazdowych do pól uprawnych wynosi 45 kilometrów. W latach ubiegłych proces ten objął ponad 2 tysiące kilometrów. Samorząd województwa wsparł przedsięwzięcia kwotą blisko 98 milionów złotych.

 

Lista tegorocznych inwestycji

 

Podczas czwartkowej uroczystości odbyło się także podpisanie umowy na modernizację niebezpiecznego skrzyżowania w Rypinie na połączeniu ulic Lipnowskiej, Kościuszki i Rzemieślniczej. Zadanie o wartości 2,7 milionów złotych polegać będzie na przebudowie nawierzchni, chodników oraz przygotowaniu miejsca pod instalację sygnalizacji świetlnej (więcej). W czwartek przekazaliśmy również umowy na dofinansowanie projektów dotyczących budowy i rozbudowy dróg gminnych oraz rozpoczęcia lub rozwoju działalności gospodarczej. Na ten cel trafiło łącznie blisko 1,5 miliona złotych (więcej).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 czerwca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca 2019 r.

 

Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl Uroczystość wręczenia umów na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl