Aktualności

Uroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Uroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Domy dla dzieci w Chełmnie i Unisławiu

W całym regionie powstają „czternastki” czyli kameralne domy dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Wsparcie samorządu województwa w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło dotąd na utworzenie 32 tego typu instytucji. W piątek (21 września) marszałek Piotr Całbecki oraz radna województwa Katarzyna Lubańska wzięli udział w uroczystym otwarciu trzech takich placówek, które powstały w powiecie chełmińskim – Chełmnie i Unisławiu.

– Tworzenie takich placówek to właściwy sposób myślenia o instytucjonalnej pieczy zastępczej i sposób na stworzenie domów dla dzieci, które możliwie najbardziej przypominają te rodzinne. Pierwszymi tego rodzaju placówkami były otwarte w 2016 roku dwa domy w Brzeziu w powiecie włocławskim – za realizację tych inwestycji powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017 ­– mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pomoc, z której korzystają powiaty i miasta na prawach powiatu pozwala tworzyć dostosowane do współczesnych standardów, kameralne placówki opiekuńczo-wychowawcze, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu. To realizacja zupełnie nowej koncepcji działania tego typu instytucji – chodzi przede wszystkim o stworzenie przyjaznych warunków do wychowywania i usamodzielniania się dzieci. Prawo stanowi, że po 2020 roku będą tak wyglądać wszystkie takie placówki.

Do tej pory zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację 19 takich projektów w różnych częściach regionu, w ramach których powstaną 32 domy dziecka. Suma wsparcia to 22 miliony złotych. Pieniądze trafiają na budowę całkowicie nowych domów, modernizację istniejących placówek, a także adaptację do tych celów innych gmachów.

Władze powiatu chełmińskiego postawiły w sumie aż trzy takie domy – dwa w Chełmnie i jeden w Unisławiu – każdy ma ponad 220 metrów kwadratowych powierzchni, dwuosobowe sypialnie, a także pokój rekreacyjny i dwie łazienki. Wsparcie z naszego RPO na ten cel to 2 miliony złotych.

Miejscowości, w których, przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, powstały lub powstaną „czternastki”:

 • Bydgoszcz (2),
 • Trzemiętowo (2), Gruta (powiat bydgoski)
 • Toruń,
 • Włocławek (4),
 • Brzezie (2), Lubień Kujawski (2) (powiat włocławski)
 • Brodnica (2),
 • Chełmno (2),
 • Unisław (powiat chełmiński)
 • Golub-Dobrzyń (jedyna w województwie placówka o specjalizacji terapeutycznej)
 • Lipno (2),
 • Rypin,
 • Łasin (powiat grudziądzki),
 • Kruszwica (powiat inowrocławski),
 • Gostycyn, Żalno (powiat tucholski),
 • Marcinkowo (powiat mogileński),
 • Więcbork (2) (powiat sępoleński),
 • Brodnica (2 domy),
 • Bąkowo (powiat świecki),
 • Książki (powiat wąbrzeski).

Lista wszystkich wybranych do dofinansowania projektów

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

21 września 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 24 września 2018 r.

Uroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domu w Unisławiu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie domów w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Podopieczni domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plPodopieczni domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plPodopieczni domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plPodopieczni domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plPodopieczni domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plPodopieczni domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plPodopieczni domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plPodopieczni domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl