Aktualności

Uroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj Kuras
Uroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj Kuras

Dom dla dzieci zamiast domu dziecka

Pierwsza inwestycja finansowana ze środków naszego RPO nowej perspektywy zakończona – w Brzeziu w powiecie włocławskim zbudowano nową siedzibę dla tamtejszego domu dziecka. Od kilku dni wychowankowie mieszkają w dwóch nowych, kameralnych budynkach; powstał też nowy program wychowawczy, stawiający na ich samodzielność. 14 listopada miało miejsce uroczyste otwarcie.

 

– Gratuluję włocławskim samorządowcom cennej inicjatywy. To właściwy sposób myślenia o instytucjonalnej pieczy zastępczej, dobry przykład tego, jak stworzyć taki dom możliwie najbardziej przypominający ten rodzinny – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Brzeziu funkcjonowało dotąd w wielkim dziewiętnastowiecznym pałacu, od dawna wymagającym kapitalnego remontu. Nowe budynki – trzystumetrowe, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu – to z jednej strony poprawa warunków mieszkających tu dzieci, z drugiej realizacja zupełnie nowej koncepcji działania tego typu instytucji. Od 1 listopada została ona podzielona na dwie niezależne placówki, każda przeznaczona dla czternaściorga dziewczyn i chłopców.

 

Placówki opiekuńczo-wychowawcze „Jaś” i „Małgosia” to zupełnie nowa jakość w ich życiu.. Mieszkają teraz w dwuosobowych pokojach, w każdym zainstalowano komputer połączony z internetem. Przyjęte programy wychowawcze – różne, bo każdy z nowych domów jest inny, dostosowany do potrzeb mieszkających w nim młodych ludzi – zakładają, że żyć tu będą „po domowemu”, z gwarancją indywidualnego podejścia, spełniając zwykłe domowe obowiązki, dbając o najbliższe otoczenie. Prawo stanowi, że po 2020 roku będą tak wyglądać wszystkie takie instytucje.

 

Inwestycja kosztowała 1,7 mln złotych. 1,3 mln złotych to wsparcie z naszego RPO 2014-2020, resztę dołożył inwestor, Starostwo Powiatowe we Włocławku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 listopada 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada 2016 r.

 

Uroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj KurasUroczystość otwarcia „Jasia” i „Małgosi”, fot. Mikołaj Kuras