Aktualności

Dzięki zniesionym ograniczeniom ze szkoleń skorzysta również personel medyczny, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Dzięki zniesionym ograniczeniom ze szkoleń skorzysta również personel medyczny, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Dofinansowanie na szkolenia dla pracowników i przedsiębiorców

W poniedziałek (15 czerwca) przeprowadzono nabór wniosków adresowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki Regionalnemu Funduszowi Szkoleniowemu, koordynowanemu przez marszałkowską Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego, przedsiębiorcy otrzymają nawet 5 tysięcy złotych na podniesienie kwalifikacji jednego pracownika. Ze względu na epidemię Covid-19 w warunkach naboru wprowadzono zmiany, dzięki którym z dofinansowania mogło skorzystać większe grono przedsiębiorców. Kolejny nabór ruszy za trzy miesiące.

 

– Z uwagi na trudną sytuacją gospodarczą, w której znaleźli się przedsiębiorcy w związku z koronawirusem, zdecydowaliśmy o zniesieniu ograniczeń dotyczących wieku i wykształcenia pracowników. Dzięki temu ze szkoleń będzie mógł skorzystać również biały personel – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W czerwcowym naborze zdjęte zostały ograniczenia w stosunku do grupy docelowej. Wsparcie adresowane było nadal do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego, ale mogło ono zostać udzielone na usługi rozwojowe dla pracowników bez względu na poziom ich wykształcenia czy wiek. Dzięki temu ze wsparcia skorzystają również osoby z wykształceniem wyższym, między innymi lekarze czy ratownicy medyczni.

 

Dofinansowanie, w wysokości od 50 do 80 procent poniesionych kosztów, można przeznaczyć na fachowe szkolenia i studia podyplomowe pracowników oraz wsparcie doradczo-szkoleniowe dla managementu ukierunkowane na rozwój, zmianę profilu działalności i optymalizację zarządzania w firmie. System funkcjonuje w oparciu o podejście popytowe – przedsiębiorcy sami wybierali to, co jest im najbardziej potrzebne, a także podmioty, którym powierzą wykonanie usług (z Bazy Usług Rozwojowych stworzonej przez rządową Polską Agencję Rozwoju  Przedsiębiorczości www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl). Obecnie BUR liczy ponad 28 tysięcy różnorodnych szkoleń dostępnych na terenie całego kraju.

 

Dotacja zależna jest od wielkości firmy i wynosi maksymalnie 10 tysięcy dla mikroprzedsiębiorstwa, 20 tysięcy dla małego przedsiębiorstwa i 30 tysięcy złotych dla średniego przedsiębiorstwa.

 

Do rozdysponowania w ramach całego projektu jest 20 milionów złotych, a nabory wniosków są prowadzone w kwartalnych rundach konkursowych. W naborze, który przeprowadzono 15 czerwca, w puli wsparcia dla firm było 1,8 miliona złotych. Już w pierwszej dobie złożono wnioski na całą kwotę. Kolejny nabór odbędzie się za trzy miesiące.

 

Więcej informacji o projekcie na stronie TARR. Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Regionalny Fundusz Szkoleniowy w liczbach:

  • łączna kwota wsparcia w projekcie wynosi 20 milionów złotych
  • z dofinansowania skorzysta łącznie 1,5 tysiąca firm i ponad 6 tysięcy zatrudnionych
  • w ramach zakończonego naboru wsparcie dla firm wyniosło łącznie 1,8 miliona złotych
  • dotacja wynosi maksymalnie 10 tysięcy złotych dla mikroprzedsiębiorstwa, 20 tysięcy złotych dla małego przedsiębiorstwa i 30 tysięcy złotych dla średniego przedsiębiorstwa
  • maksymalne dofinansowanie na podniesienie kwalifikacji jednego pracownika to 5 tysięcy złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 czerwca 2020 r.