Aktualności

Fot. Daniel Pach dla UMWK-P

Doceniamy twórców ludowych

Tworzą niepowtarzalne koronki, hafty, rzeźby, a przede wszystkim przekazują techniki tradycyjnej sztuki ludowej młodszym pokoleniom. Talent i twórczość ludowych artystów Kujaw i Pomorza kolejny raz doceniliśmy podczas Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W tym roku nagrody zarządu województwa otrzymało 90 twórców.

 

 – Konkurs jest jednym z  instrumentów opieki samorządu województwa nad twórczością ludową. Przyznane w nim nagrody to wyraz uznania dla osób, które dziełami swego talentu i wyobraźni wzbogacają dziedzictwo kulturowe naszego regionu i kraju i zachowują je od zapomnienia – przyznaje marszałek Piotr Całbecki.

 

W tym roku odbyła się dwudziesta już edycja konkursu. Wyróżniono w niej 90 osób, przyznając nagrody finansowe od 250 do 700 złotych. Łączna suma nagród to 50 500 złotych. Nagrodę specjalną w kwocie 650 złotych otrzymało 49 osób, I nagrodę (500 złotych) – 25 osób, II nagrodę (350 złotych) – 8 osób, III nagrodę (250 złotych) –   5 osób. Nagrody za całokształt działalności twórczej (700 złotych) otrzymały 3 artystki reprezentujące ziemię chełmińską, tworzące koronki w technice frywolitkowej:

  • Wiesława Baczyńska,
  • Irena Gawrońska
  • Jolanta Zantorska

 

Lista wszystkich nagrodzonych

 

Konkurs jest organizowany we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych – Oddziałem Bydgosko-Toruńskim i  Oddziałem Włocławskim. Ocenie podlega udział w kiermaszach,  wystawach i warsztatach, a także przekazywanie zapału, pasji i umiejętności następcom.  W drugiej połowie 2019 roku i pierwszej połowie roku 2020 w Kujawsko-Pomorskiem odbyły się m.in. wystawa sztuki ludowej z okazji 60-lecia Borów Tucholskich w Tucholi oraz w plenery rzeźbiarskie w Kęsowie i Rudzie kolo Grudziądza, a także  wystawy indywidualne: Danuty Styperek, Piotra Wolińskiego i Zygmunta Kędzierskiego. Dużym wydarzeniem była wystawa z okazji 40-lecia Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub „Supełek” w Toruniu. Nasi twórcy brali także udział w imprezach ogólnopolskich, m. in. w jarmarkach w Lublinie, Poznaniu, Kazimierzu, Wdzydzach, Węgorzewie i Bukowinie Tatrzańskiej. 

 

Uroczyste podsumowanie konkursu odbywało się od lat podczas tradycyjnego Zjazdu Twórców Ludowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku impreza nie odbyła się z uwagi na zagrożenie epidemiczne.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 października 2020 r.