Aktualności

Spotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Spotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Dobrze, że tu jesteście!

Z pięćdziesięcioosobową grupą wypoczywających w naszym regionie dzieci z Ukrainy spotkał w ogrodzie Muzeum Etnograficznego w Toruniu marszałek Piotr Całbecki. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zaprosił na wakacje trzysta pięćdziesięcioro młodych Ukraińców, na co dzień żyjących w warunkach wojennych oznaczających niepewność jutra, lekcje szkolne przerywane z powodu ataków rakietowych i niedostatek wielu podstawowych rzeczy.

 

– Polacy, tak jak Ukraińcy, wiedzą, czym jest wojna, doświadczyliśmy jej okrucieństwa. Jesteśmy tu dziś razem, bo chcemy, żebyście na chwilę mogli o niej zapomnieć. I uwierzyć, że jest świat, który nie rządzi się nienawiścią, w którym ludzie do siebie nie strzelają i nie chcą niczego nikomu odebrać. Dobrze, że tu jesteście. To wy będziecie budować przyszłą Europę. O tym, że Ukraina zwycięży, jesteśmy przekonani! – powiedział podczas spotkania gospodarz województwa.

 

Wypoczywający u nas młodzi Ukraińcy to dzieci i młodzież z Obwodu Chmielnickiego, Obwodu Żytomierskiego oraz z miasta Irpień w aglomeracji kijowskiej, jest też pięćdziesięcioosobowa grupa pilotowana przez metropolitę lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego.  

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera społeczności lokalne i regionalne w tym kraju oraz przebywających na terenie naszego regionu ukraińskich uchodźców wojennych. Na pomoc Ukraińcom wydaliśmy w ubiegłym roku z budżetu województwa 7 milionów złotych (i dodatkowo 27,8 mln zł z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020), w tym będzie to ponad 5 milionów złotych. W 63 konwojach humanitarnych wysłaliśmy za wschodnią granicę materiały opatrunkowe, leki, śpiwory, odzież i żywność oraz agregaty prądotwórcze. W naszym województwie znaleźli schronienie niepełnosprawni intelektualnie podopieczni ewakuowanego w związku z działaniami wojennymi domu opieki w Chmielnickim

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 sierpnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2023 r.

 

Spotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkania z wypoczywającą w Kujawsko-Pomorskie młodzieżą z Ukrainy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP