Aktualności

Podsumowanie programu „Umiem pływać”, fot. Mikołaj Kuras
Podsumowanie programu „Umiem pływać”, fot. Mikołaj Kuras

To było dobre dwanaście miesięcy

Przypominamy najważniejsze i najciekawsze wydarzenia, inwestycje i przedsięwzięcia w województwie kujawsko-pomorskim w 2016 roku.

 

– Rok 2016 minął nam pod znakiem przygotowań do pozyskiwania unijnych środków. Rozpoczęliśmy też duże inwestycje. Na toruńskich Bielanach ruszyła budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Dzięki kredytowi pomocowemu Europejskiego Banku Inwestycyjnego kompleksowa rozbudowa i modernizacja całej szpitalnej infrastruktury będzie miała miejsce także we włocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Inwestycje i zakupy sprzętu obejmą również Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, regionalne Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmunologii – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

 

 • W 2016 roku dobiegły końca kolejne inwestycje w ramach BiT City – grupy koordynowanych przez samorząd województwa kompleksowych i uzupełniających się przedsięwzięć, dzięki którym Bydgoszcz i Toruń stają się sobie komunikacyjnie bliższe. W Bydgoszczy oddano do użytku linię tramwajową do Fordonu oraz trzy nowoczesne przystanki kolejowe Bydgoszcz Leśna, Bydgoszcz Bielawy i Bydgoszcz Błonie. W Solcu Kujawskim działa nowy dworzec kolejowy.

 

 • W czerwcu rozpoczęło prace Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ideą przedsięwzięcia jest włączenie wszystkich środowisk samorządowych każdego szczebla –wojewódzkiego, powiatowego i gminnego – w dyskusję na temat rozwoju regionalnego i lokalnego w województwie. Podczas listopadowego spotkania samorządowcy przyjęli wspólne stanowisko w sprawie kształtu polityki spójności Unii Europejskiej po 2020 roku.

 

 • Ponad 3 tysiące pielgrzymów z krajów Bliskiego Wschodu, obu Ameryk, Afryki i Europy gościło w naszym regionie w dniach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymujący na ŚDM młodzi ludzie byli gościnie przyjmowani we wszystkich częściach Kujaw i Pomorza. Urząd Marszałkowski sfinansował przejazd pociągami i autobusami ponad 2 tysięcy pielgrzymów do stolicy Małopolski i z powrotem, włączył się także w organizację wydarzeń w kujawsko-pomorskich diecezjach.

 

 • Do siedmiu działających w Kujawsko-Pomorskiem Zakładów Aktywności Zawodowej dołączyły dwa kolejne: w Przyjezierzu oraz Włocławku. Wszystkie ZAZ-y w naszym regionie zatrudniają w sumie ponad 300 osób niepełnosprawnych. Dochód z działalności przeznaczają na realizację misji, czyli społeczną i przede wszystkim zawodową rehabilitację zatrudnionych.

 

 • Kujawsko-Pomorskie było areną największych w tym roku manewrów wojskowych NATO Anakonda-16. Pod Toruniem oglądaliśmy desant spadochroniarzy, w Toruniu widowiskowe zajęcie mostu im. Elżbiety Zawackiej, a pod Chełmnem powstał most pontonowy, przez który przeprawili się ćwiczący żołnierze.

 

 • Nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 nabiera tempa. Mamy już ponad 100 zawartych umów o dofinansowanie projektów i prawie 100 ogłoszonych konkursów. Tegoroczne nabory wniosków dotyczą między innymi przebudowy dróg, tworzenia żłobków i przedszkoli, wsparcia dla firm oraz wyposażenia przychodni w sprzęt medyczny. Osoby zainteresowane pozyskaniem europejskich środków mogły skorzystać z około 150 szkoleń i spotkań informacyjnych przygotowanych przez Urząd Marszałkowski.

 

 • Pasieka umieszczona w maju na dachu Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym w Toruniu to sposób samorządowych władz województwa na promowanie idei hodowli pszczół w miastach. Efektem pracy 150 tysięcy pszczół było ponad 30 litrów pysznego miodu.

 

 • Wśród szesnastu polskich sportowców, którzy zdobyli medale podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro są aż cztery zawodniczki z województwa kujawsko-pomorskiego: Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj, Monika Ciaciuch oraz Beata Mikołajczyk. Więcej medalistów nie ma żaden region w Polsce!

 

 • Rozpoczynają się gruntowne przebudowy dróg wojewódzkich. We wrześniu zarząd województwa podjął decyzję o ogłoszeniu przetargów na wybór wykonawców prac na pięciu trasach: ze Żnina do granicy województwa (nr 251), z Lipna do granicy województwa (nr 559), ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548), z Brześcia do Kowala (nr 265) oraz na dwóch odcinkach drogi Tuchola-Świecie (nr 240). Przebudowa obejmie odcinki o łącznej długości 100 kilometrów. 

 

 • W grudniu w CKK Jordanki w Toruniu zagrał Sting. Zaproszenia na to wyjątkowe wydarzenie trafiły do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego za pośrednictwem mediów regionalnych. Występ zostanie wyemitowany w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej w Nowy Rok.

 

 • Zdrowia, edukacji, kultury oraz administracji dotyczą zrealizowane wspólnie przez samorząd województwa oraz regionalnych partnerów tzw. e-projekty, czyli przedsięwzięcia wykorzystujące najnowocześniejsze technologie do usprawnienia działalności kujawsko-pomorskich instytucji. Ich efekty to między innymi uruchomione w tym roku portale: kulturawzasiegu.pl, który gromadzi informacje o ciekawych wydarzeniach kulturalnych oraz edupolis.pl do nauki i pracy dla uczniów i nauczycieli.

 

 • Mieszkańcy regionu skorzystali w tym roku z dwóch marszałkowskich programów bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Pierwszy skierowany był do 2,5 tysiąca maluchów między 24 a 36 miesiącem życia. W drugim mogło wziąć udział blisko 600 seniorów, którzy leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej.

 

 • W ramach projektu „Prymus Pomorza i Kujaw” marszałkowskie stypendia trafiły do 1,7 tysiąca uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pomoc stypendialną skierowaliśmy też do 115 młodych sportowców oraz 21 utalentowanych artystów.

 

 • W 2016 roku sejmik województwa nadał tytuły honorowych obywateli regionu dwóm wybitnym postaciom: wirtuozowi fortepianu Rafałowi Blechaczowi oraz biskupowi toruńskiemu Andrzejowi Suskiemu.

 

 • Dzięki wsparciu naszego Regionalnego Programu Operacyjnego strażacy z Kujawsko-Pomorskiego korzystają od niedawna z nowego centrum szkoleniowego w Łubiance oraz nowej siedziby jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz komendy powiatowej PSP z Żninie. W grudniu strażacy ochotnicy z regionu otrzymali wsparcie z RPO na zakup siedmiu ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych.

 

 • Podregiony inowrocławski i bydgosko-toruński  (jako jedyne, obok poznańskiego, w Polsce północnej) znalazły się w najwyższej kategorii atrakcyjności dla działalności przemysłowej według raportu „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2016”. To zasługa wysokiej dostępności transportowej, rozwiniętego sektora logistyczno-transportowego (w podregionie inowrocławskim) oraz wysokiej podaży zasobów pracy (w podregionie bydgosko-toruńskim).

 

 • Prawie 6 tysięcy uczniów uczestniczyło w tym roku w trzech współorganizowanych przez samorząd województwa programach upowszechniania sportu: „Umiem pływać”, „Lekkoatletyka dla każdego!” oraz „Kujawsko-pomorskie szkółki kolarskie”.

 

 • Remonty konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane – realizację niemal 200 tego rodzaju zadań w zabytkowych obiektach regionu umożliwiło tegoroczne wsparcie Urzędu Marszałkowskiego z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego. Pomoc trafia m. in. na naprawę dachów i wiekowych murów, odnowę elewacji, a także renowację wnętrz i konserwację zabytkowego wyposażenia.

 

 • Ruszyły dwa projekty przygotowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i jego partnerów. Adresowana do młodzieży z tak zwanych trudnych środowisk, a także ich rodziców i opiekunów „Trampolina” zakłada objęcie wsparciem wychowawczo-socjoterapeutycznym ponad 600 osób. Projekt „Rodzina w Centrum” to przedsięwzięcie realizowane z myślą o potrzebach rodzin zastępczych oraz wychowanków rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Łącznie wsparciem objętych zostanie ponad 3,1 tysiąca uczestników.

 

 

Niektóre nagrody i wyróżnienia dla województwa kujawsko-pomorskiego w 2016 roku:

 • Nagroda dla Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2016” za kompleksową rewaloryzację zespołu dworsko-pałacowego Orpiszewskich w Kłóbce,
 • Tytuł „Samorządu równych szans” dla Urzędu Marszałkowskiego za realizację kampanii społeczno-informacyjnej „Rodzicielstwo bez barier”,
 • Statuetka Rosa Universitatis dla marszałka Piotra Całbeckiego za zaangażowanie na rzecz inicjatyw naukowych i kulturalnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
 • Medal Mercurius Gedanensis dla Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na najlepszą akcję promocyjną za „Kujawsko-Pomorską konstelację dobrych miejsc”,
 • Grand Prix konkursu „Kryształy PR-u” dla województwa kujawsko-pomorskiego za „najlepszą promocję projektów unijnych”.

 

Fotograficzne podsumowanie roku 2016 r.

Noworoczne przesłanie marszałka województwa

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 grudnia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2016 r.

 

Ćwiczenia NATO „Anakonda 16”, fot. Andrzej GoińskiPrzystanek kolejowy Bydgoszcz Bielawy, fot. Tymon MarkowskiZłote medalistki Igrzysk Olimpijskich w Rio Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj z RTW Lotto Bydgostia, fot. Andrzej GoińskiOdjazd pielgrzymów z regionu na Światowe Dni Młodzieży, fot. Andrzej GoińskiUroczystość wręczenia tytułu honorowego obywatela regionu Rafałowi Blechaczowi, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUczestnicy jednego z programów sportu powszechnego „Umiem pływać”, fot. Mikołaj KurasSting i Anna Maria Jopek podczas gali telewizyjnej w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Daniel PachWizualizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu po modernizacji