Aktualności

Do zobaczenia po wakacjach

Do zobaczenia po wakacjach

Ponad 340 tysięcy uczniów kujawsko-pomorskich szkół usłyszy dziś (26 czerwca) ostatni przed wakacjami dzwonek. W kończących rok szkolny uroczystościach uczestniczą marszałek Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

– Edukacja była i jest priorytetem samorządowych władz województwa. Uczymy przez obserwacje nieba, kontakt z przyrodą, eksperymenty. Konsekwentnie stawiamy na wykorzystanie nowoczesnych technologii w oświacie, akcentujemy też znaczenie nauk ścisłych. Z potężnego strumienia środków pomocowych z Unii Europejskiej skorzystały już i nadal korzystają tysiące uczniów i nauczycieli na Kujawach i Pomorzu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Zakup mobilnych pracowni dydaktycznych do nauki przedmiotów przyrodniczych, budowa 14 Astrobaz Kopernik, stypendia dla uczniów, prelekcje dla przedszkolaków i zajęcia w parkach krajobrazowych, to tylko niektóre z realizowanych przez samorząd województwa proedukacyjnych przedsięwzięć. Sztandarowym projektem samorządu województwa jest zakup i wyposażenie blisko pięciu tysięcy zestawów tablic interaktywnych dla szkół podstawowych w regionie. Właśnie trwa realizacja kolejnej edycji tego przedsięwzięcia (więcej tutaj).

 

W roku szkolnym 2014/2015 samorząd województwa zrealizował wspólnie z partnerami szereg skierowanych do uczniów i nauczycieli projektów edukacyjnych:

  • „Region nauk ścisłych” – przedsięwzięcie skierowane do uczniów 50 szkół gimnazjalnych polegało na organizacji dodatkowych zajęć z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, dla uczniów zagrożonych wypadnięciem z systemu oświaty, młodzieży osiągającej niezadowalające wyniki w nauce oraz najzdolniejszych uczniów. Podczas ferii zimowych odbyły się w Bydgoszczy dwa turnusy warsztatów aktywizujących, a podczas wakacji planowany jest obóz naukowy dla zdolnych uczniów w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Więcej o realizacji projektu tutaj
  • „Edukacja regionalna” – projekt promujący dorobek kulturowo-historyczny województwa poprzez dodatkowe zajęcia oraz konkursy. W te działania wpisują się między innymi Kujawsko-Pomorski Festiwal Projektów Edukacyjnych, Wojewódzki Konkurs im. gen. prof. E. Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”, konkurs Bydgoski Plastyk Regionalnie, warsztaty „Żywe lekcje historii” prowadzone w szkołach i obozowiskach przez Związek Harcerstwa Polskiego, „Historia litery pisma” oraz „Warsztaty genealogiczne” odbywające się w Archiwum Państwowym w Toruniu. We wszystkich zajęciach uczestniczyło ponad 6,3 tysiąca osób.
  • „Kujawsko-Pomorskie regionem astronomicznym” – przedmiotem projektu są konkursy, warsztaty astronomiczne, imprezy plenerowe oraz działania promocyjne w zakresie edukacji astronomicznej i nauk ścisłych kierowane do dzieci i młodzieży, a także do osób dorosłych zainteresowanych astronomią i naukami ścisłymi. W roku szkolnym 2014/2015 odbyły się między innymi prelekcje dla przedszkolaków „Mały Naukowiec”, Konkurs astronomiczny w którym nagrodą jest wyjazd na obóz do Chorwacji oraz Astrofestiwal w Kruszwicy.
  • „Odkrywamy planety” – przedsięwzięcie polega na organizacji zajęć dodatkowych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, astronomia) i naukowo-technicznych (informatyka, optyka) dla 300 uczniów z 27 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajęcia odbywają się w 10-osobowych grupach z wykorzystaniem infrastruktury naszych Astrobaz Kopernik. Więcej o realizacji projektu tutaj
  • „Coaching i tutoring” – projekt skierowany do nauczycieli  języków obcych, którego celem jest podniesienie kompetencji zawodowych i jakości nauczania z użyciem nowatorskich rozwiązań – metody tutoringu i coachingu. Więcej o realizacji projektu tutaj
  • „Zdolni na start” – projekt stypendialny dla uzdolnionych uczniów z regionu, w ramach którego od 2008 roku przyznano łącznie prawie 2 tysiące stypendiów na kwotę blisko 9 mln zł. Więcej tutaj.

 

Czytaj też: Edukacja od przedszkolaka do doktoranta

 

W dzisiejszym (26 czerwca) wojewódzkim zakończeniu roku szkolnego w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy będzie uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Marszałek Piotr Całbecki weźmie udział w zakończeniu roku w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Auli UMK w Toruniu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

26 czerwca 2015 r.