Aktualności

Dni Szelążkowe w Toruniu, sesja naukowa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Dni Szelążkowe w Toruniu, sesja naukowa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Dni Szelążkowe

W Toruniu odbyły się Dni Szelążkowe (9-11 lutego), poświęcone pamięci zmarłego 68 lat temu na Zamku Bierzgłowskim biskupa łuckiego Adolfa Piotra Szelążka. Proces beatyfikacyjny biskupa Szelążka został otwarty w październiku 2013 przez biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego.

 

Urodził się w 1865 w Stoczku Łukowskim na Lubelszczyźnie. Był profesorem seminarium duchownego w Płocku i w Petersburgu. Zanim został biskupem diecezjalnym w Łucku oraz konsultorem watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich przez kilka lat pełnił funkcję biskupa pomocniczego płockiego. W odrodzonej w 1918 roku Polsce pracował w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Aresztowany przez NKWD w 1945, był więziony w Kijowie, a potem deportowany do kraju. Ostatnie lata spędził na Zamku Bierzgłowskim pod Toruniem. Został pochowany w krypcie kościoła św. Jakuba w Toruniu, w uroczystościach pogrzebowych uczestniczył kardynał Stefan Wyszyński. Od stycznia tego roku spoczywa w sarkofagu w jednej z bocznych naw świątyni. Akta procesu kanonizacyjnego zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

 

Tegoroczne Dni Szelążkowe w Toruniu, których organizację wsparł samorząd województwa, miały szczególnie bogaty program. Rozpoczęły się (9 lutego) sesją naukową w toruńskim Centrum Dialogu, w której wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. W sobotę 10 lutego odbyły się przedstawienie grupy teatralnej z Łucka na Ukrainie i uroczysty koncert w Ratuszu Staromiejskim, w niedzielę 11 lutego msza w intencji beatyfikacji.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 lutego 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego 2018 r.

 

Dni Szelążkowe w Toruniu, sesja naukowa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDni Szelążkowe w Toruniu, sesja naukowa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDni Szelążkowe w Toruniu, sesja naukowa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDni Szelążkowe w Toruniu, sesja naukowa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDni Szelążkowe w Toruniu, sesja naukowa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDni Szelążkowe w Toruniu, sesja naukowa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDni Szelążkowe w Toruniu, inscenizacja teatralna, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDni Szelążkowe w Toruniu, inscenizacja teatralna, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP