Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Bronisławie Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Bronisławie Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Dni pełnych uśmiechu!

Bronisława Kozłowska i Czesław Kanderski dołączyli do grona osób uhonorowanych Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Oboje są mieszkańcami Włocławka. Z jubilatami spotkali się wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska i członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.

 

Niosą za sobą mądrość pokoleń, są skarbnicą doświadczeń, dobrych rad i wspomnień. Niech każdy dzień będzie dla nich źródłem radości, niech upływa w atmosferze miłości i wsparcia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Bronisława Kozłowska świętowała wczoraj (20 maja) setne urodziny. Przebojowa i pełna werwy kobieta prowadzenie domu i wychowywanie dzieci łączyła z pracą zawodową. Entuzjastka mody, do czasu przejścia na emeryturę pracowała w butiku.

 

Urodziła się na podkarpaciu w Ostrowie Tuszowskim, jako jedno z dziewięciorga dzieci Antoniny i Józefa Wytarło. W wieku piętnastu lat została zesłana na roboty przymusowe do niemieckiego gospodarstwa. Mimo trudów pracy w polu, nie wspomina tego czasu z żalem. To tam poznała swojego przyszłego męża – Tadeusza Kozłowskiego. 25 maja 1949 roku wzięli ślub i zamieszkali we Włocławku. Wychowali dwoje dzieci – córkę i syna. Pani Bronisława doczekała się także trojga wnucząt i prawnuczki. Zawodowo związana była z modą. Pracowała jako szwaczka we włocławskiej spółdzielni, po czym zatrudniła się w domu towarowym.

 

W wolnym czasie, dopóki wzrok jej na to pozwał, robiła na drutach. Aktualnie dni jej wypełniają obowiązki domowe – gotuje, pierze i sprząta, jest wsparciem dla swojej córki.

 

Jubileusz setnych urodzin obchodził także Czesław Kanderski. Przyszedł na świat w Czamaninie (gmina Topólka, powiat radziejowski) 18 maja 1924 roku. Jeszcze niedawno pana Czesława można było spotkać jeżdżącego na rowerze po leśnych ścieżkach.

 

Jest najstarszym spośród sześciorga dzieci Wojciecha i Janiny. Wychowany w rodzinie o rolniczych tradycjach, nigdy nie bał się ciężkiej pracy. Przed wybuchem wojny skończył szkołę w pobliskiej Topólce. Czas okupacji spędził w domu rodzinnym, pomagając w prowadzeniu gospodarstwa. W lipcu 1948 roku stanął na ślubnym kobiercu z Józefą Nowakowską, mieszkanką Włocławka. Doczekali się dwóch synów, trojga wnuków i czworga prawnuków.

 

W 1949 roku przeprowadzili się do Włocławka, gdzie mieszka do dziś. Pan Czesław zawodowo pracował w branży chemicznej. Owdowiał dwa lata temu, u boku swojej żony przeżył 73 lata.

 

To artystyczna dusza, w młodości występował w przedstawieniach i spektaklach, grał na akordeonie. Lubi przebywać na świeżym powietrzu, jeszcze do niedawna wędkował.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 maja 2024 r.