Aktualności

fot. Dom Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią
fot. Dom Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią

Dni pełnych uśmiechu, pani Aldono!

Harcerka z Nakła nad Notecią Aldona Siudzińska dołączyła do grona stuletnich mieszkańców naszego regionu, uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Odznaczenie jubilatce wręczył wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

Aldona Siudzińska urodziła się 2 listopada 1923 roku w Nakle nad Notecią. W rodzinnej miejscowości ukończyła liceum ogólnokształcące, z wykształcenia jest farmaceutką.

 

Nestorka przez całe życie aktywnie działała w harcerstwie. Historia jej pasji rozpoczęła się od przynależności do drużyny im. Tadeusza Kościuszki, działającej przy gimnazjum nakielskim w latach 1930 – 1939. Pani Aldona należała także do Kręgu Starszych Instruktorów im. Adama Mickiewicza funkcjonującym przy Hufcu ZHP w Nakle, była jednym z jego założycieli.

 

Każdego roku, 11 listopada, po mszy świętej poświęconej poległym i pomordowanym harcerzom hufca nakielskiego, spotykano się w domu pani Aldony, by wspólnie powspominać. Śpiewając pieśni patriotyczne i harcerskie, oddawano hołd nakielskim harcerzom.

 

To bardzo pogodna i pełna pasji osoba, którą cechuje duża ciekawość świata. Pani Aldona zawsze kochała uprawiać wszelkiego rodzaju sporty, uwielbiała pływać i jeździć na nartach. Swoją pasją zarażała młodzież. Przekazywała wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 listopada 2023 r.