Aktualności

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Pikniki i Wyspa Wynalazców, czyli Dni Otwarte Funduszy Europejskich

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich (12-15 maja) bawiliśmy się na wypełnionych atrakcjami piknikach w Tucholi, Nakle nad Notecią, Brodnicy oraz Lipnie. Zaprosiliśmy także do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, który w sobotę (14 maja) zmienił się w Wyspę Wynalazców.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. Od 12 do 15 maja dzięki imprezom organizowanym przez beneficjentów funduszy europejskich mieszkańcy naszego regionu mogli przekonać się o zmianach, które zaszły w ich otoczeniu dzięki unijnemu wsparciu. Wśród imprez zgłoszonych przez beneficjentów unijnego wsparcia z naszego regionu znalazło się ponad 70 wydarzeń – koncerty, wycieczki, warsztaty, zmagania sportowe a także bezpłatne porady i konsultacje medyczne. Lista wszystkich wydarzeń na stronie www.dniotwarte.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przygotował pikniki dla mieszkańców. W tym roku odbyły się one aż w pięciu miastach naszego regionu. W czwartek (12 maja) bawiliśmy się w Parku Zamkowym w Tucholi, w piątek (13 maja) na przystani w Nakle nad Notecią, w sobotę (14 maja) na Przedzamczu w Brodnicy i w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu a w niedzielę (15 maja) na Placu Dekerta w Lipnie.

Na uczestników pikników czekają:

STREFA PROJEKTOWA prezentująca w niekonwencjonalny sposób efekty wdrażania funduszy europejskich. W tej strefie będzie można m.in.: zasiąść za sterami symulatora lotów, rozwinąć empatię dzięki specjalnym symulacjom niepełnosprawności, zmierzyć swoją wytrzymałość podczas jazdy na rowerze. Specjalne stoiska przygotowali również beneficjenci funduszy europejskich. Będzie można na nich wypróbować najnowszy wynalazek toruńskich konstruktorów, zagrać w gry planszowe i poznać tajemnice ludzkiego mózgu.

STREFA INFORMACYJNA, gdzie potencjalni beneficjenci będą mogli uzyskać informację na temat funduszy europejskich wdrażanych w województwie kujawsko-pomorskim.

STREFA EDUKACYJNO-ROZRYWKOWA, gdzie mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w różnych doświadczeniach i warsztatach naukowych takich jak: wykopaliska kości dinozaurów, paleontologiczne odlewy gipsowe, budowanie żarówki z ołówka, pokazy zjawisk fizycznych związanych z powietrzem i ciśnieniem, budowanie robotów ze szczoteczek do zębów, pokazy z modelem tellurium, w tym budowanie modeli czy badanie właściwości suchego lodu.

Na najbardziej aktywnych uczestników imprez czekała nagroda – lot balonem.

Na wszystkich, którzy w sobotę (14 maja) odwiedzili Urząd Marszałkowski w Toruniu również czekało mnóstwo atrakcji. Budynek urzędu zamienił się tego dnia w Wyspę Wynalazców. Nasi goście mieli okazję poznać tajniki druku 3D, uszyć własnego misia, uczestniczyć w warsztatach skreczowania, które poprowadził DJ Funktion, a nawet zrelaksować się w cieniu palm. W programie znalazł się także pokaz kuchni molekularnej, warsztaty ogrodnicze DIY czyli „zrób to sam” oraz warsztaty slow food, a także mnóstwo innych niespodzianek związanych z funduszami europejskimi.

Zarówno w Toruniu, jak i w pozostałych miastach zwieńczeniem każdej z imprez były pokazy kina plenerowego.

Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego

11 maja 2016 r.
ostatnia aktualizacja: 16 maja 2016 r.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej GoińskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Tucholi, fot. Andrzej Goiński

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon MarkowskiDni Otwarte Funduszy Europejskich w Nakle nad Notecią, fot. Tymon Markowski

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDni Otwarte Funduszy Europejskich w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Więcej zdjęć w galerii