Aktualności

Regionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w Ciechocinku
Regionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w Ciechocinku

Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa

Przed nami kolejne wydarzenia trwających Europejskich Dni Dziedzictwa. W naszym regionie w najbliższy weekend (16-17 września) będzie można między innymi zwiedzić: Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku (powiat toruński), skansen w Kłóbce (powiat włocławski), zamek biskupów chełmińskich w Wąbrzeźnie, Stary Fordon i ewangelicki kościół w Bydgoszczy, a także wziąć udział w festiwalu TehoFest, czyli święcie przemysłowego szlaku Bydgoszczy i obejrzeć wystawę o historii Skępego (powiat lipnowski) w skępskim klasztorze Zwiastowania NMP. 

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to z założenia są to dwa weekendy (9-10 września) i (16-17 września), podczas których w całej Europie w zabytkowych miejscach odbywają się imprezy mające na celu promowanie edukacji historycznej i kulturalnej. Hasło tegorocznej edycji to „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Pierwszym wydarzeniem tegorocznej imprezy była otwierana 5 września wystawa fotografii architektury modernistycznej regionu autorstwa Henryka Nahorskiego w bydgoskiej Galerii Farbiarnia. W minionym weekend (9-10 września) odbyło się między innymi zwiedzanie Inowrocławia szlakiem tramwajowym, Kalwarii Pakoskiej, Chełmna, Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, Żnina, Sępólna Krajeńskiego, Muzeum Diecezjalnego w Toruniu, festyn archeologiczny w Wietrzychowicach, festyn historyczny w Orłowie (powiat inowrocławski), festiwal kuchni kujawskiej w Lubrańcu (powiat włocławski).

 

 

Więcej o imprezach EDD w regionie na stronie przygotowanej przez Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, koordynatora wszystkich wydarzeń.

 

Ogólnopolska strona EDD.

 

Klip promocyjny

 

Inauguracja regionalnych obchodów EDD odbyła się w minioną sobotę (9 września) w Teatrze Letnim w Ciechocinku. Podczas uroczystości laureaci konkursu Dziedzictwo Wieków zostali uhonorowani medalami Hereditas Saeculorum. Nagrody i wyróżnienia otrzymali uczestnicy XIII edycji konkursu dla młodzieży „Zabytki naszego regionu” oraz III ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto poświęcone zabytkom Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 września 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2017 r.

 

Regionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w CiechocinkuRegionalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zainaugurowano w Teatrze Letnim w Ciechocinku