Aktualności

Nowy chodnik z Żalnie w gminie Kęsowo (powiat tucholski) wybudowany w ramach Drogowej Inicjatywy Samorządowej 2014, fot. ZDW
Nowy chodnik z Żalnie w gminie Kęsowo (powiat tucholski) wybudowany w ramach Drogowej Inicjatywy Samorządowej 2014, fot. ZDW

DIS czyli nowe chodniki

Znamy listę inwestycji w ramach piątej edycji Drogowej Inicjatywy Samorządowej (DIS). Wspólnie z samorządami lokalnymi w najbliższych miesiącach zrealizujemy w sumie 8 zadań. Większość dotyczy budowy nowych chodników oraz remontów istniejących ciągów dla pieszych.

 

– Drogowa Inicjatywa Samorządowa to uzupełnienie naszego programu przebudowy ważnych dróg wojewódzkich. Poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury poprawiamy bezpieczeństwo kierowców, pieszych oraz rowerzystów. W ramach poprzednich edycji programu wspólnie z samorządami lokalnymi zrealizowaliśmy blisko 50 zadań o wartości ponad 20 milionów złotych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Drogowa Inicjatywa Samorządowa (DIS) jest wspólnym przedsięwzięciem samorządu województwa oraz gmin i powiatów. Wsparcie trafia na takie działania jak budowa chodników, ścieżek rowerowych, pieszojezdni, azyli dla pieszych, zatok autobusowych oraz barier ochronnych. 60 procent kosztów inwestycji pokrywa gmina, a resztę zabezpiecza Urząd Marszałkowski. W imieniu województwa kujawsko-pomorskiego program realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. By zrealizować zadanie gminy i powiaty muszą dysponować projektem i gruntem pod realizację inwestycji.

 

W tym roku z programu skorzysta 8 gmin. Podobnie jak w ubiegłych latach najwięcej samorządów będzie inwestować w chodniki. Ciągi dla pieszych powstaną między innymi na trasie wojewódzkiej nr 569 łączącej Toruń i Golub-Dobrzyń w Antoniewie i Elgiszewie w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Z programu po raz kolejny skorzysta gmina Gniewkowo (powiat inowrocławski), która będzie partycypować w kosztach budowy chodnika w Kaczkowie przy drodze wojewódzkiej nr 246. Z kolei gmina Łysomice(powiat toruński) planuje remont aż 5,5 km chodnika z Łysomic do Papowa Toruńskiego. Z końcem września rozpocznie się ogłaszanie przetargów na prace budowlane. Większość zadań powinna zostać zrealizowana jeszcze w tym roku.

Lista zadań:

 • Budowa chodników w m. Nielub, długość odcinka – 493 m, DW nr 551, gmina Wąbrzeźno
 • Budowa chodników w m. Kaczkowo, długość odcinka – 231 m, DW nr 246, gmina Gniewkowo (powiat inowrocławski)
 • Przebudowa skrzyżowania w m. Cielęta, długość odcinka – 177 m, DW nr 544, gmina Brodnica
 • Budowa chodnika w m. Podzamek Golubski, długość odcinka – 339 m, DW nr 554, gmina Golub-Dobrzyń
 • Budowa chodnika w m. Antoniewo, długość odcinka – 92 m, DW nr 569, gmina Golub-Dobrzyń
 • Budowa chodnika w m. Elgiszewo, długość odcinka – 133 m, DW nr 569, gmina Ciechocin (powiat golubsko-dobrzyński)
 • Remont chodnika Papowo Toruńskie-Łysomice, długość odcinka – 5516 m, DW nr 552, gmina Łysomice (powiat toruński)
 • Budowa chodnika z odwodnieniem w m. Szpetal Górny, długość odcinka – 1339 m, DW nr 562, gmina Fabianki (powiat włocławski)

Więcej informacji o planowanych inwestycjach w załączniku

 

Piąta edycja Drogowej Inicjatywy Samorządowej:

 • Szacunkowa wartość zadań – ok. 3,1 mln zł
 • Liczba przedsięwzięć – 8
 • Zakładana długość nowych i wyremontowanych chodników – ok. 8,2 km

  Cztery poprzednie edycje DIS w liczbach:

 • Wartość inwestycji – 17,7 mln zł
 • Liczba zadań – 49
 • Długość wybudowanych ciągów – 35,3 km

Czytaj też:

 

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

20 września 2016