Aktualności

Otwarcie nowego zakładu patomorfologii klinicznej w WSZ w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Otwarcie nowego zakładu patomorfologii klinicznej w WSZ w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Diagnostyka onkologiczna na najwyższym poziomie

Najnowocześniejszy w regionie i jeden z najnowocześniejszych w kraju Zakład Patomorfologii Klinicznej został dziś (15 marca) uruchomiony w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. W ceremonii uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

 

– To zaawansowana patomorfologia na najwyższym poziomie, tak się przeprowadza tego typu analizy w najlepszych ośrodkach w Europie. Wyposażenie stanowi najnowocześniejszy sprzęt, nie ma obecnie lepszego w Polsce – obraz na ekranach, szybkość i precyzja wykonywanych badań. To jest kluczowe zwłaszcza przy badaniach śródoperacyjnych – pobrana z pola operacyjnego chora tkanka zostaje zbadania, jest diagnoza i chirurg wie, czy ma do czynienia z nowotworem złośliwym, czy nie, i w oparciu o to podejmuje decyzję co do przebiegu operacji – wyjaśniał dziennikarzom znaczenie inwestycji marszałek Piotr Całbecki.

 

Znakomicie wyposażony zakład patomorfologiczny został sfinansowany w ramach naszego programu regionalnego perspektywy 2014-2020 (koszt 21 mln złotych, dofinansowanie 19 mln złotych). Posiada m.in. w pełni zautomatyzowaną linię diagnostyczną pozwalającą na maksymalne skrócenie czasu od pobrania materiału do postawienia rozpoznania. W skład zakładu wchodzą pracownie histopatologii, cytologii, histochemii, immunohistochemii i sekcyjna.

 

Pracujący tu lekarze patomorfolodzy to najlepszy w regionie zespół specjalistów w tej dziedzinie. Kieruje nim prof. Łukasz Szylberg.

 

Zobacz też Nowa pracownia rezonansowa w Szpitalu Zespolonym w Toruniu

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 marca 2024 r.