Aktualności

Kościół św. Michała Archanioła w Czarnem w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Kościół św. Michała Archanioła w Czarnem w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Dbamy o dziedzictwo naszego regionu

Od prac budowlanych poprzez remonty konserwatorskie aż po restaurację dzieł sztuki – samorząd województwa od 13 lat realizuje program ochrony kujawsko-pomorskich zabytków. Dotychczas na ten cel trafiły 123 miliony złotych. Wsparcie pochodzi z budżetu województwa i środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Marszałek Piotr Całbecki odwiedził wczoraj (31 stycznia) kościół św. Michała Archanioła w Czarnem (powiat lipnowski), który dzięki naszej dotacji przeszedł remont konserwatorski.

 

 – Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Marszałkowskie środki umożliwiły dotychczas realizację blisko 2 tysięcy zadań związanych z restauracją i remontami konserwatorskimi w kujawsko-pomorskich zabytkach. Wśród wybieranych projektów rokrocznie znajdują się prace w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków. Ubiegłoroczne rekordowe wsparcie w wysokości 10,4 mln zł trafiło na realizację 172 zadań.

 

Czytaj także Przywracamy blask zabytkom

 

Wojewódzki program ochrony zabytków w liczbach:

 

  • program realizujemy już 13 lat
  • na realizację blisko 2 tysięcy projektów trafiło dotychczas 123 mln zł
  • rekordowe 10,4 mln zł wyniosło ubiegłoroczne wsparcie
  • w 2021 roku dotacje umożliwiły realizację 172 zadań na terenie całego regionu.

   

W uznaniu za zaangażowanie w opiekę nad zabytkami 

 

W ubiegłym roku po raz dziesiąty przyznaliśmy medale Hereditas Saeculorum za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Wśród nagrodzonych znalazły się Parafia Rzymskokatolicka św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące (powiat wąbrzeski) oraz Muzeum Twierdzy Toruń – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 stycznia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 lutego 2022 r.

 

Kościół św. Michała Archanioła w Czarnem w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPKościół św. Michała Archanioła w Czarnem w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPKościół św. Michała Archanioła w Czarnem w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP