Aktualności

Afisz - festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi”, pt. „Plon niesiemy, plon!”

Dawne zwyczaje dożynkowe w skansenie w Kłóbce

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na drugi w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi”, pt. „Plon niesiemy, plon!”, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (7 sierpnia), w godz. 15.00–18.00, na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce (gm. Lubień Kujawski).

 

Tym razem motywem przewodnim spotkania będzie przypomnienie przez Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin bogatych zwyczajów „wieńcowych” „okrężnych”, czyli orszaku odświętnie ubranych żniwiarzy z przodownicami niosącymi misternie wykonane wieńce dla dziedzica oraz wykonywanych kiedyś tradycyjnych pieśni, przyśpiewek i podziękowań za urodzaj.

 

Do tematu imprezy nawiążą pokazy dawnych zajęć domowych i gospodarskich m.in. przygotowywania wieńca dożynkowego, młócenia i czyszczenia zboża, produkcji mąki, kaszy, oleju, wyrobu masła, podpłomyków.

Jak na dożynki przystało, nie zabraknie muzyki, pieśni i tańców kujawskich w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Kujawioki” z Osięcin oraz Kapeli Ludowej „Echo Kujaw” z Wierzbinka.

 

Występom towarzyszyć będzie wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych m.in. warsztaty robienia lalek ze słomy, toczenia naczyń na kole garncarskim, wyplatania koszyczków z wikliny, zabawy na wiejskim podwórku, podglądanie pracy kowala w zabytkowej kuźni.

 

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła zapraszamy już od godziny 13.00 na jarmark z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, plecionkarskimi, garncarskimi, ozdobami ze słomy, bibuły, biżuterią, swojskim jadłem itp..

 

Uczestnicy spotkania mogą obejrzeć oddany w czerwcu po rewaloryzacji i adaptacji XIX-wieczny spichlerz dworski wraz z ekspozycją ukazującą gospodarkę oraz rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej, stanowiący uzupełnienie ekspozycji skansenowskiej.

 

Wstęp na imprezę w cenie biletu: normalny – 12 zł, ulgowy – 9 zł.

 

Muzeum Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku

1 sierpnia 2022 r.