Aktualności

Choinka należy do rodzimego gatunku świerk pospolity, fot. Łukasz Piecyk
Choinka należy do rodzimego gatunku świerk pospolity, fot. Łukasz Piecyk

Choinka przyjedzie z Raciniewa

Jeszcze w tym tygodniu przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego stanie siedemnastometrowa choinka, która będzie głównym elementem świątecznej dekoracji siedziby samorządu województwa. Drzewo, które w poniedziałek (4 grudnia) wybrał marszałek Piotr Całbecki, przyjedzie do Torunia z Leśnictwa Raciniewo (Nadleśnictwo Toruń).

 

Choinka należy do rodzimego gatunku świerk pospolity (Picea abies (L.) H. Karst.). Ma pierśnicę (średnicę na wysokości 1,3 m) 55 cm i około 17 metrów wysokości. Rosło w Leśnictwie Raciniewo Nadleśnictwa Toruń, na dość żyznym siedlisku (tzw. lasu mieszanego świeżego) w pewnym rozluźnieniu, co gwarantuje jego ugałęzienie do samego dołu i symetryczny pokrój. W leśnictwie tym, każdego roku sadzi się kilkadziesiąt tysięcy sadzonek, z czego ok. 5-10 proc. stanowi świerk.

 

Drzewko – dar od Lasów Państwowych – stanie przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w czwartek lub piątek. Świąteczna dekoracja pojawi się na nim w przyszłym tygodniu. Po raz pierwszy zabłyśnie 17 grudnia, podczas przedświątecznych marszałkowskich warsztatów piernikowych.  

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu oraz

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 grudnia 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 6 grudnia 2017 r.

 

Choinkę, dar od Lasów Państwowych, osobiście wybrał marszałek Piotr Całbecki, fot. Łukasz PiecykChoinkę, dar od Lasów Państwowych, osobiście wybrał marszałek Piotr Całbecki, fot. Łukasz PiecykChoinkę, dar od Lasów Państwowych, osobiście wybrał marszałek Piotr Całbecki, fot. Łukasz PiecykChoinkę, dar od Lasów Państwowych, osobiście wybrał marszałek Piotr Całbecki, fot. Łukasz PiecykChoinkę, dar od Lasów Państwowych, osobiście wybrał marszałek Piotr Całbecki, fot. Łukasz PiecykChoinkę, dar od Lasów Państwowych, osobiście wybrał marszałek Piotr Całbecki, fot. Łukasz Piecyk