Aktualności

Setne urodziny Janiny Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Setne urodziny Janiny Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Chętnie dzielą się doświadczeniem. Mieszkanki regionu z odznaczeniami

Za nami kolejne spotkania z najstarszymi mieszkankami regionu. Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski odwiedził Zofię Witkowską z powiatu wąbrzeskiego, a przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska Mariannę Gąsiorek z powiatu mogileńskiego. Seniorki otrzymały marszałkowskie medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W sobotę (5 marca) członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska wręczyła go również Janinie Kozłowskiej (powiat włocławski).

 

Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Córka Stanisława i Stanisławy Jasińskich, pochodząca z Rycharcic w województwie mazowieckim, urodziła się 17 lutego 1922 roku. Pani Zofia Witkowska od wielu lat jest związana z naszym regionem. Po ślubie zamieszkała w Gzikach (powiat grudziądzki). Krótko przebywała za granicą, jednak powróciła i na stałe osiedliła się w Mgowie (powiat wąbrzeski). Miała pięcioro dzieci, trzy córki i dwóch synów. Poświęcała się wychowywaniu dzieci i pracom domowym, a czas wolny umilało jej szydełkowanie. Ma dziesięcioro wnucząt, czternaścioro prawnucząt i dwoje praprawnucząt. Pełny biogram.

 

Marianna Gąsiorek pochodzi z Bielowic w powiecie opoczyńskim, urodziła się 20 lutego 1922 roku. Miała trzy siostry. Czas wolny spędzała na tkaniu i przędzeniu, były to jej ulubione zajęcia. W okolicach Mogilna osiedliła się w latach 70. Urodziła jedenaścioro dzieci, wychowała ośmioro z nich. Pani Marianna w pełni oddala się macierzyństwu, zajmowała się także domem. Doczekała dziesięcioro wnucząt i dwadzieścioro prawnucząt. Jest radosną osobą, pełną pozytywnego nastawienia. Pełny biogram.

 

Od urodzenia mieszka na Kujawach. Janina Kozłowska na świat przyszła 5 marca 1922 roku. Miała trzy siostry, była najmłodsza z nich. W dzieciństwie straciła matkę, wówczas jej wychowaniem zajmowała się druga partnerka ojca. W czasie wojny pracowała przymusowo w lesie. W wieku 23 lat poślubiła Czesława Kozłowskiego, z którym miała troje dzieci, opiekowała się także jego dziećmi z poprzedniego małżeństwa. Wspólnie prowadzili zakład krawiecki. Pani Janina doczekała sześcioro wnucząt, dwanaściorga prawnucząt i trojga praprawnucząt. Mieszka z córką w Adaminowie (powiat włocławski). Pełny biogram.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

  

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

4 marca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 marca 2022 r.

 

Zofia Witkowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZofia Witkowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZofia Witkowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMarianna Gąsiorek, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPMarianna Gąsiorek, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPMarianna Gąsiorek, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPMarianna Gąsiorek, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPMarianna Gąsiorek, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPSetne urodziny Janiny Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSetne urodziny Janiny Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSetne urodziny Janiny Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSetne urodziny Janiny Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSetne urodziny Janiny Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSetne urodziny Janiny Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSetne urodziny Janiny Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSetne urodziny Janiny Kozłowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP