Budowa na Bielanach sięga pierwszego piętra (zdjęcia)
O tym, jak z bliska wygląda budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu i na ile zaawansowane są prace na tej największej obecnie inwestycji w regionie mogli się przekonać mieszkańcy miasta i regionu, którzy skorzystali z naszej propozycji kolejnej niedzieli (25 czerwca) na Bielanach.
W role przewodników wcielili się jak zwykle inżynierowie z Budimeksu, który jest generalnym wykonawcą inwestycji. Tym razem naprawdę było na co popatrzeć. W pół roku od rozpoczęcia robót widać już wyraźnie jak dużą powierzchnię zajmą nowe budynki, a ściany i pionowe elementy konstrukcyjne z każdym dniem pną się coraz wyżej.
Nowy główny budynek lecznicy ma już strop nad częścią parteru w zachodnim skrzydle, obecnie trwa tu stawianie elementów nośnych pierwszego piętra. Od początku przygotowuje się też rozwiązania pod przyszłe instalacje gmachu – w ostatnich dniach ekipy wykonawcze budowały piwniczą część szybu windy. Mniej zaawansowane są roboty przy wschodnim skrzydle – tu trwają jeszcze prace ziemne i zbrojenie płyt fundamentowych.
Imponująco wygląda zmontowany już czteropoziomowy budynek parkingowy, którego szkielet powstał w technologii prefabrykowanej. Oddanie go do użytku, które nastąpi jeszcze w tym roku, powinno rozwiązać większość problemów związanych z funkcjonowaniem szpitala podczas trwającej inwestycji.
Budynek techniczny, w którym zajdą się między innymi główny węzeł cieplny z awaryjnym ogrzewaniem oraz stacja uzdatniania wody dla placówki, to już zamknięta bryła, obecnie ekipy budowlane kładą tu tynki i pokrycie dachu. W lipcu, po zainstalowaniu wyposażenia technicznego, umieszczone tu węzły cieplny i wodny oraz podczyszczalnia ścieków zostaną włączone do szpitalnych sieci.
Trwają też montaż węzła cieplnego i kotłowni awaryjnej, kontynuowane są też roboty związane z przystosowaniem do potrzeb rosnącego miasteczka medycznego sieci wodociągowej i sanitarnej oraz instalacji uziemienia budynków.
Nowy szpital na Bielanach będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju. W 36 miesięcy za pół miliarda złotych powstanie przemyślane funkcjonalnie prawdziwe miasteczko lecznicy, przyjazne dla pacjentów i ich rodzin. Pierwszym oddanym do użytku obiektem będzie budynek techniczno-garażowy, który poza główny węzłem cieplnym (z będącą awaryjnym źródłem ciepła dla kompleksu kotłownią olejową) i stacją uzdatniania wody, pomieści także stację dezynfekcji szpitalnych ścieków, stację transformatorową i miejsca postojowe dla karetek. Na dachu będzie miał system paneli fotogalwanicznych – zielona energia elektryczna posłuży do zasilania zewnętrznego oświetlenia w całym kompleksie.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
25 czerwca 2017 r.