Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Bransoletki życia – trwa rekrutacja

To ostatni moment na zgłoszenia seniorów do kujawsko-pomorskiego marszałkowskiego programu teleopieki domowej. System, którym obejmujemy 3 tysiące osób w 78 gminach w całym regionie, ruszy jeszcze w tym roku.  Nasze bransoletek życia ratują w sytuacjach zagrożenia i dają poczucie bezpieczeństwa.

 

– Obsługa bransoletek jest bardzo prosta, a poczucie bezpieczeństwa bezcenne. Cieszę się, że partnerstwo w ogólnowojewódzkim systemie opiekuńczym zadeklarowało blisko osiemdziesiąt samorządów. To właściwa odpowiedź na obecne wyzwania –  podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Wdrożonym pilotażowo opiekuńczo-ratunkowym systemem teleopieki domowej – na który składają się mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy oraz działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne – obejmujemy obecnie 210 osób. Zważywszy na sygnalizowane potrzeby, to zdecydowanie za mało. Podlegający marszałkowi województwa ROPS rozszerzył w tym roku program, dzięki czemu opieką obejmiemy na początek 3 tysiące osób (z opcją poszerzenia w przypadku większej liczby chętnych). Zainteresowane osoby mieszkające na terenie gmin i miast, które zadeklarowały chęć udziału w przedsięwzięciu, mogą zgłaszać się bezpośrednio do realizatorów. Lista realizatorów.

 

Część partnerów rozpoczęła rekrutację w kwietniu i maju. W tym miesiącu nabór kończą kolejni realizatorzy:

 

Bransoletki trafią do seniorów po zakończeniu trwającego obecnie postępowania przetargowego. Koordynatorem programu jest marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu (ROPS). Więcej informacji pod numerem telefonu 56 657 14 69 lub mailowo: teleopieka@rops.torun.pl.

 

Uzupełnieniem programu będzie wsparcie sąsiedzkie – pakiet usług pomocowych dla seniorów, świadczonych  przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie. Takie osoby będą wspierać seniorów w nauce obsługi bransoletek oraz pomagać w robieniu zakupów i porządków w domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, dotarciu do lekarza, załatwianiu spraw urzędowych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 czerwca 2021 r.