Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Biskupin w Google Doodle!

Google, najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie uczciła dziś (31 sierpnia) 85. rocznicę odkrycia osadnictwa w Biskupinie poprzez umieszczenie tzw. Google Doodle, specjalnej, tymczasowej zmiany logo na stronie głównej Google, która jest przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi. Dzięki temu każdy polski internauta, który dziś odwiedzi stronę główną wyszukiwarki Google może poznać historię Biskupina i pielęgnującego ją Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, jednostki organizacyjnej samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Google uczciło dziś 85. rocznicę odkrycia osady w Biskupinie, Google Doodle
Google uczciło dziś 85. rocznicę odkrycia osady w Biskupinie, Google Doodle

 

Dokładnie 85 lat temu, 31 sierpnia 1933 r., w miejscowości Biskupin w powiecie żnińskim odkryto pozostałości grodu kultury łużyckiej z VIII-VII w. p.n.e. Wykopaliska prowadzone w tym miejscu do 1974 roku odbiły się szerokim echem w całej Europie i były kamieniem milowym w rozwoju polskiej archeologii. Dziś bezcenne relikty biskupińskiego grodu, nazywanego „Polskimi Pompejami’ zabezpiecza i prezentuje szerokiej publiczności Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

 

Biskupińskie muzeum zarządza obszarem 24 hektarów. W ostatnich latach rocznie muzeum odwiedza 200-300 tysięcy osób, co plasuje je w ścisłej czołówce w Polsce i w Europie pod względem tego rodzaju placówek. Największe atrakcje to udostępnione turystom rekonstrukcje: grodu kultury łużyckiej z VII wieku, wioski wczesnośredniowiecznej z IX-XI wieku i długich domów neolitycznych. Są też kryty trzcinową strzechą pawilon muzealny, nowoczesne centrum obsługi turystów, Dom Muzealnika oraz Pracownia Konserwacji Muzealiów. Biskupin to jeden z najważniejszych zabytków Europy. Świadczy o tym między innymi przyznany muzeum medal Europa Nostra – nagrody uznawanej za odpowiednik Nobla w dziedzinie kultury i muzealnictwa.

 

Popularność Biskupina podtrzymują organizowane kilka razy w roku festyny, przybliżające szerokiej publiczności uniwersalne dziedzictwo historyczne. Największy z nich – wrześniowy Festyn Archeologiczny – co roku poświęcony jest innej tematyce. W tym roku (15-23 września) będzie to historia handlu.

 

Strona Muzeum Archeologicznego w Biskupinie

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 sierpnia 2018 r.