Aktualności

Obchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Obchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Biało-czerwone święta (zdjęcia)

W regionie obchodziliśmy Święto Flagi Państwowej oraz 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W programie znalazły się między innymi uroczystości wojskowe, koncerty i festyny.

 

Bydgoszcz

Bydgoskie obchody odbywały się pod patronatem wojewody Mikołaja Bogdanowicza, marszałka Piotra Całbeckiego oraz dowódcy Garnizonu Bydgoszcz generała Dariusza Łukowskiego. Uroczystość z okazji Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, połączona z koncertem Orkiestry Wojskowej, odbyła się we wtorek (2 maja) pod pomnikiem na placu Wolności.

 

Środowe (3 maja) obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się na Starym Rynku uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy. Po odegraniu hymnu państwowego, podniesieniu flagi na maszt i oficjalnych wystąpieniach odbył się koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie.

 

Toruń

Patronat nad toruńskimi uroczystościami objęli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i dowódca Garnizonu Toruń pułkownik Dariusz Adamczyk. Ceremonia wojskowa z okazji Dnia Flagi RP (2 maja) odbyła  się na skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej przy Bramie św. Ducha. Po niej miał miejsce festyn patriotyczny na Bulwarze Filadelfijskim. W programie znalazły się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pokaz tańców narodowych, wystawa zabytkowych pojazdów, gry i zabawa dla dzieci, występ Orkiestry Dętej z Koronowa, a także wykonanie wspólnego zdjęcia w biało-czerwonych barwach „z lotu ptaka”. Wieczorem odbył się koncert skrzypka Oleksandra Bozhyka z zespołem. Podczas obchodów otwarty dla zwiedzający był też bunkier Wisła.

 
Środowe (3 maja) obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja na Rynku Staromiejskim rozpoczęły się od ceremonii złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą protesty z 1 i 3 maja 1982 roku, połączonej z prezentacją wystawy przygotowanej z okazji 35. rocznicy wydarzeń. W południe odbyła się msza w intencji ojczyzny pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, a po niej uroczystość wojskowa i koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia oraz uroczysty przemarsz wojsk historycznych z Rynku Staromiejskiego na Zamek Krzyżacki (z udziałem Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego). Po południu na Rynku Staromiejskim widzowie obejrzeli spektakl „Czerwony Kapturek”, przygotowany przez Teatr Baj Pomorski, a na Bulwarze Filadelfijskim operę „Flis” Stanisława Moniuszki (w ramach Festiwalu Probaltica). Więcej

 

Włocławek

 

Włocławskie obchody Święta Flagi odbyły się 2 maja na Placu Wolności, skąd kolumna uczestników przeszła ze 100-metrową flagą państwową przez ul. 3 Maja na Stary Rynek. Koncert pieśni patriotycznych przygotowała Orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych. Uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyły się w środę przed Bazyliką Katedralną.

 

Grudziądz

 

W Grudziądzu w ramach obchodów Święta Flagi we wtorek (2 maja) odbył się piknik patriotyczny w parku miejskim, połączony z koncertem orkiestr dętych. Środowe uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęła msza święta  w bazylice św. Mikołaja, a po mszy miała miejsce uroczystość patriotyczna przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego.

 

Inowrocław

 

Z okazji Święta Flagi władze Inowrocławia zaprosiły we wtorek (2 maja) na koncert patriotyczny „Żyć Ci przyszło w kraju nad Wisłą”. W ramach obchodów Święta Konstytucji 3 Maja Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu zorganizowało w środę  plenerowe widowisko historyczne z przemarszem orszaku królewskiego oraz prezentacją tzw. żywego obrazu, przygotowanego w oparciu o obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”.  

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 kwietnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 maja 2017 r.

 

Święto Flagi na Placu Wolności w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiŚwięto Flagi na Placu Wolności w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiŚwięto Flagi na Placu Wolności w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiŚwięto Flagi na Placu Wolności w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiŚwięto Flagi na Placu Wolności w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiŚwięto Flagi na Placu Wolności w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiŚwięto Flagi na Placu Wolności w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiŚwięto Flagi na Placu Wolności w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiŚwięto Flagi na Placu Wolności w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiŚwięto Flagi na Placu Wolności w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

 

 

Obchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Flagi w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras