Aktualności

Droga nr 240 to jedna z wojewódzkich tras, na których notowane są największe natężenia ruchu, fot. Tymon Markowski
Droga nr 240 to jedna z wojewódzkich tras, na których notowane są największe natężenia ruchu, fot. Tymon Markowski

Bezpieczniej na trasie z Tucholi do Świecia

Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na wybór wykonawcy modernizacji dwóch odcinków drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Tucholę ze Świeciem. To kolejna uruchomiona przez samorząd województwa duża inwestycja drogowa, która będzie finansowana ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

– W całym regionie przy udziale europejskiego wsparcia zamierzamy poprawić bezpieczeństwo i standard podróżowania na 14 odcinkach wojewódzkich tras o łącznej długości około 350 kilometrów. Część inwestycji zrealizujemy też w oparciu środki własne województwa. W sumie w Kujawsko-Pomorskiem przebudujemy w najbliższych latach 600 kilometrów dróg – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Droga wojewódzka nr 240 ze Świecia do Tucholi jest jedną z tras w regionie, na której notowane są największe natężenia ruchu – w ciągu doby jeździ nią od 6 do 11 tysięcy pojazdów. Droga umożliwia mieszkańcom powiatów świeckiego i tucholskiego dojazd do drogi krajowej nr 22, a wkrótce także do budowanej drogi ekspresowej S5. To również część ważnego szlaku pomiędzy autostradą A1 i  środkowym Pobrzeżem Bałtyku, z którego najwięcej kierowców korzysta w sezonie letnim.

 

Inwestycja obejmuje 12-kilometrowy odcinek od skrzyżowania ul. Warszawskiej i Nowodworskiego w Tucholi do Bysławia oraz 3 kilometrowy fragment pomiędzy miejscowością Polski Konopat i drogą krajową nr 91 w Świeciu. Jezdnia po przebudowie zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Zaplanowano też remonty mostów w Rudzkim Młynie na rzece Stążka i w Szumiącej na strudze Szumiąca oraz wiaduktu nad linią kolejową w Terespolu Pomorskim. Przebudowę przejdzie też kilkunaście przepustów, zatok autobusowych, miejsc postojowych i chodników.

 

W ramach inwestycji zaplanowano też budowę drogowego obejścia Płazowa. Powstaną tam dodatkowe miejsca parkingowe dla samochodów osobowych oraz autobusów, a także punkt do kontroli i ważenia pojazdów. Pojawi się też stacja meteorologiczna wraz z kamerami. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe.

 

O wyborze najlepszej oferty na przebudowę drogi decydować będą cena, doświadczenie firm budowlanych oraz gwarancja jaką udzielą na wykonane prace. Zakończenie inwestycji planowane jest do połowy  2018 roku.

 

Wcześniej samorząd województwa uruchomił już kilka innych dużych inwestycji na drogach wojewódzkich:

  • ze Żnina do granicy województwa (nr 251), rozpoczęły się prace budowlane – WIĘCEJ
  • z Brześcia do Kowala (nr 265), trwa wybór wykonawcy – WIĘCEJ
  • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548), przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą – WIĘCEJ,
  • z Lipna do granicy województwa (nr 240), przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą – WIĘCEJ.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

9 marca 2017 r.