Aktualności

Ulica Toruńska w Golubiu-Dobrzyniu w trakcie ubiegłorocznej przebudowy, fot. Andrzej Goiński
Ulica Toruńska w Golubiu-Dobrzyniu w trakcie ubiegłorocznej przebudowy, fot. Andrzej Goiński

Bezpieczniej na drogach w rejonie Golubia-Dobrzynia

Urząd Marszałkowski przeznaczy ponad 15 milionów złotych na rozpoczęcie pięciu drogowych inwestycji w powiecie golubsko-dobrzyńskim i okolicy. Ruszyła już przebudowa pierwszego odcinka drogi nr 649 w Pluskowęsach, w planach są także remont trasy z Golubia-Dobrzynia do Kowalewa Pomorskiego oraz modernizacja odcinka drogi nr 556 w Zbójnie.

 

– Korzystając z europejskiego wsparcia i środków własnych kontynuujemy zakrojone na szeroką skalę inwestycje na trasach wojewódzkich. W sumie w Kujawsko-Pomorskiem przebudujemy w najbliższych latach 600 kilometrów dróg. Cel to poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg: zmotoryzowanych, pieszych i rowerzystów – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Zadania na drogach w rejonie Golubia-Dobrzynia w 2017 roku:

  • remont drogi Kowalewo Pomorskie – Golub-Dobrzyń (nr 554), 9,7 km – 8 mln zł,
  • modernizacja drogi w Zbójnie, I etap (nr 556), 1,7 km – 5 mln zł,
  • remont drogi w Pluskowęsach (nr 649), 0,8 km – 1 mln zł,
  • odnowa nawierzchni w Antoniewie (nr 569), 0,7 km – 0,7 mln zł,
  • odnowa nawierzchni w Lipnicy (nr 534), 0,6 km – 0,4 mln zł.

 

W lutym rozpoczęła się  przebudowa pierwszego, 800-metrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 649 w Pluskowęsach. Trasa komunikuje powiat golubsko-dobrzyński z Chełmżą i drogą krajową nr 91. Konstrukcja drogi jest wzmacniana i poszerzana do 6 metrów. Zaplanowano również budowę obustronnych poboczy oraz przebudowę zjazdów na posesję. Prace zakończą się na przełomie kwietnia i maja i będą kosztować około 1 mln zł.

 

Trwa też przetarg na opracowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji trzech kolejnych remontów dróg: 8-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 649 z Kiełbasina do Sierakowa oraz dwóch odcinków drogi wojewódzkiej nr 554: z Sierakowa do Kowalewa Pomorskiego oraz pomiędzy Kowalewem i Golubiem-Dobrzyniem (w sumie 10 km). Zarząd Dróg Wojewódzkich w pierwszej kolejności po opracowaniu dokumentacji zamierza ogłosić przetarg na prace budowlane dla odcinka z Kowalewa do Golubia-Dobrzynia. Koszt zadania szacowany jest na 8 mln zł. Drogowcy zaplanowali wzmocnienie konstrukcji drogi i poszerzenie jezdni do 6 metrów. Poprawi się standard podróżowania i bezpieczeństwo.

 

Bezpieczniej będzie także na 1,7-kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 556 w Zbójnie. Zaplanowano modernizację jezdni i chodników, na skrzyżowaniu łączącym drogi wojewódzkie nr 554 i 556 powstanie rondo.  Przewidywany koszt I etapu prac, w ramach którego powstanie miedzy innymi kanalizacja, to 5 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w przyszłym roku.

 

Mniejsze zadania planowane na ten rok związane są z odnowami nawierzchni w Antoniewie (na drodze nr 569) i w Lipnicy (przy drodze nr 534).

 

Te inwestycje już zakończyliśmy

W ostatnich latach w oparciu o Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego w tej części regionu przebudowana została między innymi droga wojewódzka nr 534 z Golubia-Dobrzynia w kierunku Grudziądza oraz w stronę Rypina. Prace na obu odcinkach o łącznej długości ponad 63 kilometrów kosztowały ponad 121 mln zł. Wśród innych inwestycji znalazła się modernizacja mostu w Elgiszewie na trasie wojewódzkiej nr 569 (Golub-Dobrzyń – Toruń).

 

W ubiegłym roku w Golubiu-Dobrzyniu przebudowana została ulica Toruńska, którą przebiega droga wojewódzka nr 569 w kierunku Torunia. Zadanie kosztowało, 1,2 mln zł. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstały też nowe odcinki chodników w Antoniewie i Elgiszewie. Podobne zadanie zrealizowano przy drodze wojewódzkiej nr 554 w Podzamku Golubskim.

 

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

14 marca 2017 r.