Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Badamy w kierunku WZW typu B i C

Trwają badania w ramach tegorocznej edycji przygotowanego przez Urząd Marszałkowski programu wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C. W tym roku planujemy przebadać ponad 2,9 tysiąca osób. Najbliższe wyjazdowe badania zaplanowano 28 września w Służewie, 3 października w Wagańcu oraz 5 października w Janowcu Wielkopolskim i Rogowie.

 

– Wirusowe zapalenie wątroby to poważne schorzenie, które może być powodem marskości wątroby oraz raka. Wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W bezpłatnych badaniach w ramach programu wykrywania zakażeń WZW B i C mogą wziąć udział mieszkańcy gmin i powiatów uczestniczących w programie, u których wcześniej nie stwierdzono WZW. Do udziału w tegorocznej edycji przystąpiły 23 samorządy terytorialne. Ich zadaniem jest prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu oraz pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych dla mieszkańców gminy lub powiatu.

 

Badania realizują wybrane w drodze konkursu placówki medyczne. Koordynatorem przedsięwzięcia jest – podobnie jak w ubiegłym roku – Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy. Budżet programu to prawie 110 tysięcy złotych.

 

Do tej pory z badań skorzystało około tysiąca osób. Realizacja programu zakończyła się już w Bydgoszczy, Toruniu i gminie Sadki. Najbliższe wyjazdowe badania zaplanowano 28 września w Służewie, 3 października w Wagańcu, 5 października w Janowcu Wielkopolskim i Rogowie oraz 16 października w Aleksandrowie Kujawskim.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

27 września 2017 r.