Aktualności

Astrobaza w Złejwsi Wielkiej, fot. Mikołaj Kuras
Astrobaza w Złejwsi Wielkiej, fot. Mikołaj Kuras

Spotkania z astronomią

Wirtualna wyprawa na Marsa, przyroda Plutona i jego księżyców, tajemnica obłoków srebrzystych czy sztuka astrokrajobrazu. To tylko niektóre tematy AstroSzkoły, nowego cyklu organizowanych przez Urząd Marszałkowski spotkań z astronomią popularną. Najbliższe zajęcia dzisiaj (14 grudnia) w Inowrocławiu.

 

– Po sukcesie ubiegłorocznego cyklu Prelekcji Kopernikańskich „Jak Kopernik odkrył niebo?” kontynuujemy organizację otwartych spotkań popularyzujących astronomię i nauki ścisłe. Zajęcia organizujemy w miejscowościach, w których działają nasze Astrobazy Kopernik – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

AstroSzkoła to innowacyjna formuła zajęć popularyzujących naukę polegająca na porzuceniu konwencji wykładu i zastąpieniu go żywą lekcją astronomii popularnej przy wykorzystaniu potencjału astrobaz. Zajęcia ilustrowane multimediami będą miały interdyscyplinarny charakter, a uczestnicy będą mogli zapoznać się z różnorodnymi wątkami związanymi z fotografią, optyką atmosferyczną czy historią nauki.

 

Prelekcjom towarzyszyć będzie autorska, mobilna wystawa astrofotografii ukazujących piękno nieba gwiaździstego nad Kujawami i Pomorzem. 

 

Harmonogram spotkań:

Kruszwica – 24 listopada, godzina 17.30 – Gimnazjum nr 1 (ul. Kujawska 22),

Unisław – 9 grudnia, godzina 16 – Zespół Szkół (ul. Lipowa 31),

Inowrocław – 14 grudnia, godzina 17  – I LO im. Jana Kasprowicza (ul. 3 Maja 11/13).

Kolejne spotkania w 2016 roku.

 

Astroszkoła - plakat

 

Spotkania poprowadzi Piotr Majewski –  członek Rady Programowej projektu Astrobaza Kopernik, Mistrz Mowy Polskiej, dziennikarz Polskiego Radia PiK, autor licznych publikacji radiowych, telewizyjnych i prasowych poświęconych tematyce astronomicznej. 

 

Zadanie jest realizowane przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i finansowane w ramach Strategii Edukacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego

 

23 listopada 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2015 r.