Aktualności

Jubileuszowa wystawa w Wozowni, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Jubileuszowa wystawa w Wozowni, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Artylerię zastąpiła sztuka – 70 lat Wozowni

Marszałkowska Galera Sztuki Wozownia w Toruniu celebruje siedemdziesięciolecie. Dla odwiedzających przygotowano aż trzy wystawy. Na ekspozycjach między innymi plakaty i animacje przygotowane przez adeptów z UMK oraz zbiory fotografii i pamiątek prezentujących historię instytucji. Ze względu na wprowadzone obostrzenia wystawa będzie dostępna wyłącznie dzisiaj.

 

70 lat istnienia Wozowni w Toruniu ma znaczenie. Świadczy chociażby o upartym uznawaniu sztuki za wyjątkowy i niezwykle znaczący obszar działalności człowieka. To przekonanie, a także otwartość i ciekawość, pozwalały nam towarzyszyć artystkom i artystom, krytyczkom i krytykom sztuki przez wiele lat różnych zmian – mówi dyrektorka Wozowni Anna Jackowska.

 

Dziś (6 listopada) dzień otwarty wystaw przygotowanych z okazji jubileuszu. Od godziny 12 do 17 będzie można podziwiać aż trzy ekspozycje nawiązujące do historii miejsca oraz prezentowanej tu przez lata twórczości. W ramach dnia otwartego wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.  O godzinie 18 odbędzie się wernisaż online na kanale społecznościowym instytucji.

 

Wystawa „Podróż w przeszłość” to przegląd siedmiu dekad historii galerii. Ekspozycja przedstawia między innymi dotychczasowe siedziby instytucji oraz drogę, jaką przebyła galeria od rozpoczęcia działalności. Na wystawie prezentowane są pamiątki, zdjęcia i inne materiały archiwalne zgromadzone na przestrzeni 70 lat.

 

Na drugą wystawę składają się plakaty, znaki i animacje przygotowane przez studentów Katedry Intermediów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pod kierunkiem profesora Krzysztofa Białowicza dwudziestu czterech młodych adeptów stworzyło projekty identyfikacji graficznej jubileuszu opatrzonego hasztagiem #70latWozowni (propozycja Julii Gorzkiewicz została wybrana na oficjalny znak).

 

Istotną częścią obchodów będzie wystawa wybranych prac z kolekcji Wozowni. Zbiór powstawał od 1982 roku, głównie dzięki zakupom prac z kolejnych edycji ogólnopolskiego triennale „Kolor w grafice”. Publiczności zostaną zaprezentowane wybrane dzieła wybitnych twórców – Jana Berdyszaka, Romana Cieślewicza, Halin Chrostowskiej, Ryszarda Gieryszewskiego i Jerzego Grabowskiego oraz, związanych z toruńską Alma Mater i lokalnym oddziałem Związku Polskich Artystów Plastyków, Zygmunta Kotlarczyka, Ryszarda Krzywki, Barbary Narębskiej-Dębskiej, Edmunda Piotrowicza, Janusza Przybylskiego i Marii Wąsowskiej.

 

Obchodom towarzyszy publikacja #70latWozowni pod redakcją Anny Jackowskiej, sfinansowana ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Artylerię zastąpiła sztuka

Budynek Wozowni został wybudowany w czasach zaborów, przez rząd pruski, jako miejsce przeznaczone do przechowywania pojazdów artyleryjskich. Klasycystyczna toruńska budowla garnizonowa w okresie międzywojennym pełniła funkcję składowiska dla zakładów chemicznych J.M. Wendish. Po drugiej wojnie światowej  obiekt został przebudowany na halę maszyn drukarni państwowej.

 

W latach 70. toruńska galeria sztuki podjęła starania o przejęcie budynku wozowni, który wymagał wówczas gruntownej renowacji. Obiekt poddano pracom konserwatorskim, a w 1991 roku, na wniosek ówczesnego dyrektora galerii Ziemowita Michałowskiego, został wpisany do rejestru zabytków. Aktualny statut i nazwa Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu obowiązują od 2009 roku.

 

Specyficzne wnętrze Wozowni

Strop na parterze obiektu, wsparty na rzędach drewnianych słupów rozgałęziających się pod sufitem, oraz przysadziste podpory na pozostałych kondygnacjach, tworzą charakterystyczną dla toruńskiej Wozowni przestrzeń wystawienniczą.  

 

Tu odbywają się m.in. cykliczne imprezy Wozowni: Ogólnopolska Wystawa Medalierstwa, Triennale Małych Form Malarskich i przedstawiające wybitne postaci światowego designu „Persony”.

 

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa.

 

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

6 listopada 2020 r.

 

Jubileuszowa wystawa w Wozowni, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileuszowa wystawa w Wozowni, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileuszowa wystawa w Wozowni, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileuszowa wystawa w Wozowni, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileuszowa wystawa w Wozowni, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileuszowa wystawa w Wozowni, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP