Aktualności

Osiedle Ruczaj w Krakowie, fot. Jarosław Matla
Osiedle Ruczaj w Krakowie, fot. Jarosław Matla

Architektura w Wozowni

Już dziś (16 marca) o godzinie 18.30 odbędzie się wykład dr Doroty Leśniak-Rychlak pt. „Zmiana systemu, przemodelowanie życia: polskie domy i mieszkania po transformacji”. Organizowane przez Galerię Sztuki Wozownia w Toruniu wydarzenie odbędzie się w formie online.

Przemiany gospodarcze lat 90. XX wieku doprowadziły do realizacji marzeń wielu Polaków o własnym domu. Po latach mieszkania w blokach mogli zamieszkać w budynkach jednorodzinnych, najczęściej na przedmieściach. Proces ten umożliwiły nowe mechanizmy finansowe, w tym kredyty hipoteczne. Podczas dzisiejszego wykładu (16 marca) dr Dorota Leśniak-Rychlak, autorka książki „Jesteśmy wreszcie we własnym domu”, przeanalizuje przemiany własnościowe i społeczne związane z kreacją klasy średniej i powstaniem nowych modeli zamieszkiwania w okresie transformacji: domu na przedmieściu i apartamentowca na osiedlu grodzonym. Autorka zaprezentuje również mechanizmy odpowiadające za przywiązanie do idei własności prywatnej, dyskursu nowoczesności i obsesję porządku.

 

W wykładzie będzie można wziąć udział za pośrednictwem strony Galerii Wozownia w mediach społecznościowych lub korzystając z YouTube.

 

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu i

 Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

16 marca 2021 r.