Aktualności

Spotkanie wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i ambasadora Belgii Luca Jacobsa, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Spotkanie wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i ambasadora Belgii Luca Jacobsa, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ambasadorzy Belgii i Chorwacji w Toruniu

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podejmował w piątek (27 września) w Urzędzie Marszałkowskim mianowanego w ubiegłym roku ambasadora Królestwa Belgii w Polsce Luca Jacobsa. 19 września gościł w Toruniu mianowany kilka miesięcy temu ambasador Chorwacji Tomislav Vidošević.

Wizyta odbyła się w roku stulecia nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską i Belgią. Obejmując swój urząd ambasador Jacobs – wcześniej m.in.  ambasador na Ukrainie i minister w Stałym Przedstawicielstwie Belgii przy Unii Europejskiej – skierował do Polaków przesłanie, w którym zaznaczył, że przypadający w 2019 roku jubileusz stulecia naszych stosunków dyplomatycznych zbiega się z 75. rocznicą wyzwolenia Belgii. Decydującą rolę w operacji wojsk alianckich, która przyniosła Belgom wyzwolenie, mieli Polacy, żołnierze Pierwszej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Jak podkreślił w tym wystąpieniu, „Belgia nie zapomina najwyższego poświęcenia polskich żołnierzy dla naszej wolności”.

Piątkowe spotkanie poświęcone było tematyce gospodarczej (kierunki rozwoju, innowacje) oraz szkolnictwu wyższemu, ochronie środowiska i rozwojowi turystyki. Luc Jacobs uczestniczył też w przygotowanej przez toruńskie liceum im. Kopernika symulacji obrad ONZ w ramach projektu ToMUN. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera inicjatywy MUN (Model United Nations) od wielu lat. Obecna edycja ToMUN jest piątą realizacją projektu i odbywa się przy wsparciu finansowym samorządu województwa. Więcej o projekcie

Z wicemarszałkiem Ostrowskim spotkał się także chorwacki ambasador w Warszawie Tomislav Vidošević, który odwiedził nasz region 19 września. Rozmowy dotyczyły także kwestii gospodarczych oraz wymiany kulturalnej, edukacyjnej i turystycznej. Nasz region datuje oficjalne kontakty międzyregionalne z Chorwacją od 2012 roku. W roku ubiegłym podpisaliśmy umowę o współpracy regionalnej z chorwacką Żupanią Medzimurską.

Gabinet Marszałka

Departament Współpracy Międzynarodowej

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

27 września 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 30 września 2019 r.

Spotkanie wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i ambasadora Chorwacji Tomislava Vidoševića, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i ambasadora Belgii Luca Jacobsa, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP