Aktualności

Spotkanie z ambasadorem Domingosem Culolo, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Spotkanie z ambasadorem Domingosem Culolo, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Ambasadorzy Austrii i Angoli w Kujawsko-Pomorskiem

Gośćmi marszałka Piotra Całbeckiego byli 21 lutego ambasador Austrii Thomas M. Buchsbaum i ambasador Angoli Domingos Culolo. Rozmowy dotyczyły rozwoju współpracy –  w przypadku Austrii przede wszystkim w dziedzinie polityki społecznej, w przypadku Angoli w dziedzinie rolnictwa i produkcji żywności.

 

Nasze relacje z Republiką Angoli datują się od 2012 roku. W marcu 2013, we współpracy z ambasadą Angoli w Warszawie oraz Ministerstwem Rolnictwa tego kraju, zorganizowaliśmy konferencję na temat możliwości biznesowych w angolskim sektorze rolnictwa, do udziału w której zaprosiliśmy reprezentantów kujawsko-pomorskich firm branży rolno-spożywczej.

 

Polsko-angolskie seminarium gospodarcze w Toruniu było pierwszym w naszym kraju. Ambasada Angoli wybrała nasze województwo ze względu na dobrze rozwinięty segment rolnictwa.  

 

Ten afrykański kraj upatruje możliwości rozwojowych między innymi w lepszym funkcjonowaniu rolnictwa i przetwórstwa. Według danych Banku Światowego, ponad połowa żywności na jego potrzeby pochodzi z importu. Władze Angoli uznają  rozwój rolnictwa i przetwórstwa żywności za jeden z priorytetów, pozwoli bowiem rozwiązać problemy żywnościowe i niektóre problemy społeczne.

 

Ambasador Culolo był gościem siódmego dobroczynnego balu marszałka, który odbył się w styczniu w toruńskim centrum kulturalno-kongresowym Jordanki.

 

Współpraca z austriackim krajem związkowym Styria jest jeszcze dłuższa – pierwszą umowę o międzyregionalnej współpracy międzynarodowej zawarliśmy w 2005 roku. Realizowane wspólnie projekty dotyczyły między innymi zabezpieczenia społecznego, w tym działań adresowanych do osób starszych i niepełnosprawnych, i promocji (wspólne wystąpienia na dorocznym europejskim tygodniu miast i regionów w Brukseli). Wśród wspólnie podjętych przedsięwzięć był program „Starzeć się godnie w Europie”, polegający na wymianie doświadczeń dotyczących integracji społecznej seniorów, adresowanych do tej grupy społecznej rozwiązań w dziedzinie mieszkalnictwa i infrastruktury oraz zatrudnienia osób 50 plus.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 lutego 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2017 r.

 

Spotkanie z ambasadorem Domingosem Culolo, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP Spotkanie z ambasadorem Domingosem Culolo, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP Spotkanie z ambasadorem Domingosem Culolo, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

 

Spotkanie z ambasadorem Thomasem M. Buchsbaumem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Spotkanie z ambasadorem Thomasem M. Buchsbaumem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Spotkanie z ambasadorem Thomasem M. Buchsbaumem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP